Tradycje i obrzędy wielkanocne na wystawie w skansenie w Sierpcu

2022-04-14 15:47
Wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Autor: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” obejrzeć można w zabytkowych obiektach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej. Wystawa przybliża dawne wielkanocne tradycje i obyczaje, na przykład bielenie ścian przed świętami, wykonywanie lampek do Grobu Pańskiego czy chodzenie po wsi z kogucikiem.

Wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” w zabytkowych chałupach wiejskich, kościele i dworze ukazuje zajęcia, zwyczaje i obrzędy od Niedzieli Palmowej do drugiego dnia świąt Wielkiej Nocy. Są to: wyrób palm wielkanocnych, malowanie jaj, przyrządzanie świątecznych potraw, wypiek ciast i pieczywa. We wnętrzach chałup, dworów oraz kościoła można się przekonać, że Wielkanoc była czymś wyjątkowym religijnie i obrzędowo - zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zasługiwało na długie przygotowania i uroczyste obchody.

Przygotowania do świąt jawią się jako porządkowanie izb, bielenie ścian, przygotowywanie nowych, barwnych dekoracji. W kościele z Drążdżewa zobaczyć można tradycję stawiania straży przy Grobie Pańskim. W zagrodzie z Rempina trwa przygotowywanie tradycyjnych palm wielkanocnych, w izbie kuchennej chałupy z Izdebna Kościelnego gospodyni wypieka chleb oraz ciasta świąteczne.

Czymże byłyby święta Wielkiejnocy bez kolorowych jajek? Te tradycyjnie zdobione woskiem, sitowiem oraz wycinanką prezentowane są w chałupie z Czermna, a w chałupie z Zawad trwa przygotowywanie lampek do grobu Pańskiego.

Idąc w głąb wsi można zobaczyć żmudne przygotowania do świętowania, na przykład w chałupie sołtysa z Dzierżążni powszechne na wsiach wspólne święcenie pokarmów. Potem zaobserwować można śniadanie wielkanocne w chałupie z Ligówka, a wreszcie przygotowania do wesołych, mokrych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego w chałupie z Jonnego.

Wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będzie czynna do 30 kwietnia.

Źródło: KAI