Tragedia w kopalni Pniówek. Przewodniczący KEP składa wyrazy współczucia rodzinom górników

2022-04-22 15:44
Tragedia w kopalni Pniówek. Przewodniczący KEP składa wyrazy współczucia rodzinom górników
Autor: episkopat.pl Tragedia w kopalni Pniówek. Przewodniczący KEP składa wyrazy współczucia rodzinom górników

Tragedia w kopalni Pniówek. Do pierwszych wybuchów, które doprowadziły do śmierci co najmniej pięciu osób, doszło w środę wieczorem. W czwartek wieczorem doszło do kolejnych wybuchów. Przewodniczący KEP złożył wyrazy współczucia rodzinom górników.

- W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy stracili życie w tej tragedii oraz rodzinie górnika-ratownika, który zginął podczas bohaterskiej akcji ratowniczej – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w związku z katastrofą górniczą w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach na Śląsku.

Przewodniczący Episkopatu zapewnił o duchowej bliskości z wszystkimi poszkodowanymi w katastrofie, o których zdrowie i życie toczy się walka w śląskich szpitalach.

Dalszą akcję ratowniczą, wszystkich górników, ratowników oraz ich rodziny abp Gądecki polecił św. Barbarze, patronce górników.

BP KEP

Czytaj także: Polak biskupem w Ekwadorze

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 21 kwietnia 2022 roku

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

z wielkim smutkiem przyjmuję dramatyczne wiadomości, napływające z Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach na Śląsku, w związku z katastrofą górniczą, po kolejnych wybuchach metanu.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy stracili życie w tej tragedii oraz rodzinie górnika-ratownika, który zginął podczas bohaterskiej akcji ratowniczej.

Zapewniam o mojej duchowej bliskości z wszystkimi poszkodowanymi w katastrofie, o których zdrowie i życie toczy się walka w śląskich szpitalach.

Świętej Barbarze polecam dalszą akcję ratowniczą, wszystkich górników, ratowników oraz ich rodziny, prosząc Boga o pomyślność w podejmowaniu kolejnych działań w celu odnalezienia zaginionych i  ocalenia ich życia. Szczęść Boże!

Z wyrazami szacunku, przesyłam pasterskie błogosławieństwo,

+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

____________________ Jego Ekscelencja Arcybiskup Wiktor SKWORC Metropolita Katowicki

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz