„Turn on! – Włącz się!”. Kolęda w bydgoskich akademikach

2023-01-18 19:43
Kolęda w akademiku
Autor: Diecezja Bydgoska/zdj. Wiesław Kajdasz

Pan Bóg mówi do nas, a zwłaszcza do młodego człowieka: doładowuję cię. On chce dać nam więcej energii, mocy, powera” – mówi ks. Piotr Wachowski, który ze studentami kolędował w akademikach Politechniki Bydgoskiej.

Młodzi ludzie wpadli na pomysł, by hasłem tegorocznej wizyty duszpasterskiej były słowa „Włącz się!”. „Turn on! – to zaproszenie, by odnaleźć potrzebę zasilania Bożej łaski” – napisali organizatorzy. – Witajcie chłopaki, „jedziemy z koksem…” – dodał ks. Wachowski, święcąc jedno z pomieszczeń, w którym mieszkają na co dzień studenci.

Zanim jednak doszło do osobistego spotkania, na każdym z pięter akademika odbywała się wspólna modlitwa, poprzedzona głośnym zaproszeniem i śpiewem kolęd. – Młodzi w trakcie studiów często odsuwają się od Boga. To dobra chwila, by po prostu sobie przypomnieć, że mimo wszystkich imprez, nauki i pracy, mamy wiarę – powiedziała Weronika, studentka architektury wnętrz. – Naprawdę bardzo udana inicjatywa. Co roku jest inaczej, ciekawiej – dodał Jan, student zootechniki.Dominika Choińska, która na co dzień jest studentką medycyny, uważa, że kolęda stwarza okazję do żywej ewangelizacji. – To czas, w którym możemy podzielić się wiarą. Pokazać, jak żyć na co dzień z Panem Bogiem. My też chodzimy na imprezy, uczymy się, ale nie zapominamy o Jezusie, którego nosimy w sercu – dodała reprezentantka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy. 

To ten diecezjalny ośrodek był odpowiedzialny za przygotowanie wydarzenia. – Kiedy młodym pozwoli się doświadczyć radości, uśmiechu, gitary, spojrzenia na kolędę z przymrużonym okiem, ale z modlitwą i błogosławieństwem, to wychodzą z tego niesamowicie owoce – podsumował diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski, którego wspomagał ks. Dawid Perlik, odpowiedzialny w diecezji bydgoskiej za Odnowę w Duchu Świętym.Kolędnicy zachęcali mieszkańców akademików do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się za kilka miesięcy w Portugalii. – Przychodzimy do studentów z prezentem, proponując im udział w konkursie, gdzie główną nagrodą jest bilet na ŚDM o wartości ponad 4 tys. złotych” – powiedział ks. Piotr Wachowski. Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze losowania. 

Finałem kolędy jest zawsze Msza św. w uczelnianej auli Politechniki Bydgoskiej. – Pamiętam, jak młody człowiek podszedł, złapał mnie za ramię i powiedział: ksiądz, módl się za mnie, bo stoję na zakręcie. Takie jedno świadectwo, z łamiącym się głosem młodego człowieka, który nic więcej nie powiedział i odszedł, jest dla mnie najbardziej przekonującym dowodem, że Chrystus nas tutaj chce – podsumował ks. Piotr Wachowski. 

Źródło: ekai, diecezja bydgoska