Ukraina: podczas ostrzału klasztoru zginęło dwoje zakonników

2023-02-02 19:09 Justyna Bieniek
Ukraina. Rosyjskie siły przygotowują prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych
Autor: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Tragiczne doniesienia z Ukrainy. W obwodzie donieckim, ukraińskie siły zbrojne zabiły zakonnika i zakonnicę. To z klasztoru we wsi Mykilske, który został ostrzelany 31 stycznia wieczorem. Mnich-kapłan Bonifacy zmarł od razu; ciężko ranna siostra Sawa- następnego dnia, poinformował klasztor na portalu społecznościowym vk.com, cytowanym przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Wieś, podobnie jak cały obwód doniecki i trzy inne regiony na wschodzie i południu Ukrainy, Rosja zaanektowała pod koniec września 2022 roku. Według lokalnych informacji, klasztor od marca 2022 roku znajduje się na linii frontu. Już w grudniu apelowano o pomoc finansową na odbudowę, bo w czasie wojny został zniszczony w 80 procentach.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku w wojnie zginęło co najmniej 7 110 cywilów, a co najmniej 11 547 zostało rannych. Ale Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka zakłada, że rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa.

W miniony weekend Ukraińska Państwowa Służba do Spraw Etnicznych i Wolności Sumienia podała, że w ciągu ostatnich 11 miesięcy rosyjska armia zniszczyła lub uszkodziła co najmniej 307 kościołów oraz innych miejsc religijnych. Jak poinformowano w Kijowie, tylko w dziewięciu spośród ogólnej liczby 24 ukraińskich okręgów administracyjnych wszystkie obiekty religijne do tej pory zostały oszczędzone przez wojnę.

Źródło: ekai