Ukraińskie dzieci znajdują opiekę w watykańskim szpitalu

2022-10-10 11:11
Watykan
Autor: pixabay

Watykański szpital Dzieciątka Jezus przyjmuje małych pacjentów z Ukrainy, gdzie przez wojnę nie można zapewnić im odpowiednich warunków. Od lutego placówka zajęła się ponad 1600 dzieci.

Jak mówi doktor Sara Catena, teraz dziecięcy szpital pomaga 33 rodzinom z ogarniętego konfliktem kraju. Podkreśliła, że wsparcia należy udzielać na wielu płaszczyznach medycznych. Potrzebują go zarówno mali pacjenci, jak również ich bliscy. Z kolei pracująca od niedawna w tej instytucji ukraińska lekarka, Mariana Mitjaj, zaznaczyła, że działanie watykańskiej placówki to coś niezwykłego. Wzrusza ją dobre serce, wzajemne zaufanie oraz zaangażowanie pracowników szpitala. Jest łącznikiem między małymi ukraińskimi pacjentami i ich rodzicami, a organizacją.

Watykan to maleńkie państwo, ale ten miejscowy szpital to taka potężna instytucja, która wiele nam daje i mocno pomaga naszym dzieciom. Tym bardziej, że w tym momencie jako lekarze – nie możemy zapewnić im w sytuacji, w jakiej znajduje się Ukraina, jakościowej, wykwalifikowanej pomocy medycznej. Mnie to rozdziera, ponieważ wszystko to wynika z braku warunków – nie chodzi o to, że czegoś nie znam, nie wiem, ale nie ma warunków, jakie powinny być w silnym państwie, którym jest Ukraina. I wielkie, szczere dzięki pracownikom tutejszej instytucji (…). Te świadczenia medyczne i pomoc, jaka tu się dokonuje, co ja widzę własnymi oczami, są wysoko wyspecjalizowane, a co najważniejsze, darmowe. To jest wielki plus dla naszych rodziców małych dzieci, którzy otrzymują tu to, co najcenniejsze: życie swoich pociech“– powiedziała dr Mitjaj.

Źródło:ekai