Ulicami polskich miasta przejdą marsze papieskie

2023-04-02 9:44
Jan Paweł II
Autor: ADAM JAGIELAK/ Super Express Jan Paweł II

Dziś, w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu polskich miastach przejdą marsze papieskie. To wyraz wdzięczności za pontyfikat, próba powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedź na ataki części mediów na Jana Pawła II. "Z całą mocą chcemy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas” - czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej.

W Warszawie, Mszy św. dla uczestników Narodowego Marszu Papieskiego przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, przemyski metropolita senior. Podobne zgromadzenia zaplanowano też m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Kaliszu, Tarnowie, Szczecinie czy Gorzowie Wielkopolskim. W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miejscowościach odbędą się wieczorne spotkania modlitewne dla uczczenia papieża, który odszedł o godz. 21.37.

Narodowy Marsz Papieski, który przejdzie dziś ulicami stolicy rozpocznie się na Rondzie Dmowskiego o godz. 11.00 modlitwą różańcową. Poprowadzi ją ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy przejdą ul. Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, złożone zostaną kwiaty. Organizatorem warszawskiego marszu jest Centrum Życia i Rodziny.

O godz. 12.30 w stołecznej archikatedrze rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył abp Józef Michalik. Będą mogli w niej uczestniczyć również zebrani na Placu Zamkowym, co ułatwią m.in. telebimy.

- Zachęcamy do przyjścia z palemkami, z jakimś białym elementem. Palemki zostaną poświęcone podczas Eucharystii. Można również przynieść krzyż lub portret papieski. Natomiast bardzo prosimy o niezabieranie emblematów partyjnych, banerów politycznych, czy transparentów z politycznymi hasłami. Będziemy jako organizatorzy prosić o ich zwinięcie – mówi Małgorzata Żaryn, inicjatorka i współorganizatorka Marszu. W inicjatywę włączyli się m.in. Rycerze św. Jana Pawła II, Akcja Katolicka, Męski Różaniec, Reduta Dobrego Imienia. 

Biały Marsz Papieski przejdzie ulicami Krakowa. Uczestnicy przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz w maju 1981 roku, zorganizowany przez studentów w reakcji na zamach na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30 przy kamieniu papieskim na Błoniach, następnie przejdzie al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Po drodze jego uczestnicy będą rozważali fragmenty nauczania papieskiego. O godz. 15.00 odbędzie się Msza św. w bazylice Mariackiej.

Podobny marsz wyruszy tego samego dnia z bazyliki św. Floriana po Mszy św. o godz. 12.15. Jego trasa wiedzie przez Plac Matejki i Rynek Główny do ul. Franciszkańskiej 3.

Wieczorem mieszkańcy miasta spotkają się na czuwaniu modlitewnym pod papieskim oknem na Franciszkańskiej. „W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiają się zarzuty i wątpliwości kierowane pod adresem św. Jana Pawła II Wielkiego. 2 kwietnia, 18 lat od jego odejścia do domu Ojca, nie chcemy włączać się w antykulturę krzyku i przemoc. Z całą mocą chcemy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas” - czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej.

Natomiast metropolita gdański abp Tadeusz Wojda zapraszając na marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II wskazuje, że ostatnie miesiące obfitują w różnego rodzaju ataki na polskiego papieża. “Jest to bezpodstawna próba obalenia jego autorytetu przez niszczenie świętości” - stwierdził hierarcha w komunikacie. Zauważył też, że dyskredytując osobę Papieża pozbawia się zwłaszcza młode pokolenie ważnego punktu odniesienia w sprawach wiary i obyczajów. “Radosną wiadomością jest to, że w jego obronie, oprócz kapłanów i biskupów, stają z odwagą coraz liczniejsi wierni świeccy” - zaznaczył hierarcha.

Gdański marsz papieski rozpocznie się 2 kwietnia o godzinie 15:00 w bazylice Mariackiej w Gdańsku, a zakończy pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności. Znakiem wdzięczności mają być biało-żółte elementy stroju każdego z uczestników.

Wrocławski Marsz Pamięci w hołdzie Janowi Pawłowi II wyruszy o godz. 13.00, po Mszy św., sprawowanej w południe w bazylice garnizonowej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Marsz, w którym wezmą udział wrocławscy biskupi, przejdzie z Rynku do katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odmówiona zostanie modlitwa dziękczynna za pontyfikat papieża Wojtyły.

W Lublinie na Papieski Marsz Wdzięczności za dar życia i nauczania Jana Pawła II zaprasza Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Archidiecezja Lubelska, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji województwa oraz reprezentanci samorządu i państwa.

Uczestnicy wyruszą spod Krzyża Papieskiego w parafii Świętej Rodziny i przejdą do kościoła akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 zostanie odprawiona Msza św. “Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, jego nauczanie, jego postawa broni się sama, my wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka, przekazując jego dorobek kolejnemu pokoleniu” - napisali w zaproszeniu organizatorzy lubelskiego marszu.

Marsz Pamięci przejdzie też ulicami Kalisza, wyruszając o godz. 13.30 z tamtejszego kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Przejdzie też w Tarnowie. Organizatorzy zapraszają wszystkich, niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów politycznych – wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo św. Jana Pawła II. Marsz wyruszy o godz. 13.00 z Placu Sobieskiego, by następnie przejść ulicami miasta do pomnika św. Jana Pawła II przy tarnowskiej katedrze.

Szczeciński Marsz Papieski rozpocznie się Mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa o godz. 15.00. Po liturgii Marsz Papieski przejdzie do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, gdzie zakończy się wspólną modlitwą.

W Gorzowie Wielkopolskim marsz Marsz Papieski wyruszy o godz. 19.00 - po Mszy św. w katedrze. Wierni przejdą pięciokilometrową trasę z katedry do placu papieskiego przy parafii Pierwszych Męczenników Polski, gdzie papież Polak spotkał się z kilkuset tysięcznym tłumem wiernych w 1997 r. aż do wzgórza papieskiego, na którym stoi pomnik Jana Pawła II.

Marsz Papieski w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II przejdzie ulicami Gorzowa Wielkopolskiego z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do placu papieskiego przy parafii Pierwszych Męczenników Polski, gdzie w 1997 r. papież spotkał się z kilkuset tysięcznym tłumem wiernych.

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński napisał w liście do wiernych m.in.: „W tym trudnym czasie, kiedy to podważane jest dobre imię naszego wybitnego Rodaka, proszę wszystkich duszpasterzy i wiernych o podjęcie w parafiach modlitwy w intencji Kościoła, który jest w Polsce. Niech taka modlitewna inicjatywa zostanie uruchomiona w każdej parafii w kolejnych tygodniach trwającego Wielkiego Postu” – zachęcił biskup.

Źródło:ekai