W Boliwii powstał kościół. Pomogła Diecezja Tarnowska

2024-01-02 17:05
Boliwia
Autor: Diecezja Tarnowska/ facebook

W Concepción, stolicy wikariatu Ñuflo de Cháves w Boliwii, odbyła się konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Świątynia została sfinansowana w 85% z funduszy Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

Wybudowany, a właściwie rozbudowany kościół, jest inicjatywą tarnowskiego misjonarza ks. Tomasza Fajta, który przez kilka lat zbierał środki na ten cel, również w diecezji tarnowskiej. - Nie mieściliśmy się w kościele, który miał ponad 100 metrów kwadratowych. Większość ludzi siedziała na zewnątrz, a klimat – gorące słońce, deszcz – sprawiał, że modlitwa była trudniejsza. Naszym marzeniem było mieć większą świątynię i to marzenie udało się spełnić – mówi misjonarz.

Na uroczystości poleciała do Boliwii delegacja z diecezji tarnowskiej. Mszę świętą celebrowało trzech biskupów i 15 księży. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz, który też konsekrował kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Homilię wygłosił biskup Artur Ważny, osadzając ją głównie na scenie z Ewangelii opowiadającej o wyznaniu wiary Piotra w dialogu z Jezusem. Ta scena jak mówił biskup, pobudza do odpowiedzi na cztery pytania: kim dla mnie jest Jezus, kim ja staję się w Chrystusie, co jest moją misją i jak tę misje mamy pełnić, wykorzystując również znaczenie chrześcijańskiej świątyni.

W uroczystości uczestniczyło kilkuset wiernych, przybyłych również z wiosek i parafii wikariatu. Obecne były też siostry zakonne z pięciu różnych zgromadzeń, w tym również polskie siostry elżbietanki z Santa Cruz.

Po uroczystościach na placu przed kościołem odbyły się regionalne tańce.

Świątynia została sfinansowana w 85% z funduszy Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, jak też ofiarowanych misjonarzowi w różnych parafiach diecezji. Swój wkład w powstanie nowej budowli mają również księża sercanie.

Źródło:ekai