W Centrum Myśli Jana Pawła Drugiego cykl spotkań „Na ścieżkach antropologii”

2022-11-02 13:42
Na ścieżkach antropologii
Autor: centrumjp2.pl

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na cykl otwartych zajęć, wykładów i spotkań poświęconych wybranym współczesnym problemom: „Na ścieżkach antropologii”. Celem jest zapoznanie z myślą Karola Wojtyły – Jana Pawła II, ukazanie jej na tle współczesności, a także wskazanie jej jako istotnego głosu określonej perspektywy intelektualnej, opartej na filozofii greckiej i chrześcijaństwie. Trwa rekrutacja do pierwszego cyklu spotkań „Człowiek, cielesność, płciowość”, który rusza już 7 listopada.

Zaproszenie jest skierowane szczególnie do studentów, doktorantów i wszystkich zainteresowanych prezentowaną tematyką. Spotkania będą odbywać się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II. Obowiązują zapisy na stronie centrumjp2.pl.Udział w zajęciach jest bezpłatny. Roczny cykl spotkań zakończy szkoła letnia, w czasie której uczestnicy pogłębią swoją wiedzę oraz będą mieli możliwość odbycia stażów i praktyk w różnych instytucjach życia publicznego, redakcjach, biurach poselskich czy urzędach miejskich.

Teraz trwa rekrutacja do pierwszego, wspomnianego cyklu spotkań „Człowiek, cielesność, płciowość”. Jak zaznaczają organizatorzy, te kwestie  stanowią jeden z kluczowych współczesnych dyskursów, w którym ścierają się różne koncepcje człowieka i odmienne systemy wartości. Gdy jedni chcą przedefiniować cielesność i seksualność człowieka, uznając je za konstrukty kulturowe, inni szukają oparcia w koncepcji natury ludzkiej i koncepcji człowieka wywodzących się z myśli greckiej oraz chrześcijańskiej. W ramach pierwszego cyklu, organizatorzy proponują 5 spotkań prezentujących teologię ciała Jana Pawła II na podstawie tekstów źródłowych w odniesieniu do współczesnych problemów w rozumieniu cielesności i płciowości człowieka.

Spotkania zaplanowano o godzinie 17:00 w zabytkowej Kamienicy – ul. Foksal 11 w Warszawie 7, 14, 21 listopada i 5 grudnia. Na kolejne cykle będą obowiązywać osobne zapisy.

Zajęcia i wykłady będą prowadzić: dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. UKSW – teolog kultury, wykładowca akademicki, ekspert od nauczania Jana Pawła II i dr Bartosz Wieczorek – filozof, etyk, wykładowca akademicki, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Źródło:ekai