W Lublinie powstało Okno Życia

2021-12-10 18:19
Okno Życia w Lublinie
Autor: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci

Pierwsze Okno Życia w Lublinie działa przy Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. To drugi taki obiekt w regionie. Pierwsze Okno kilka miesięcy temu otwarto w Łęcznej. Jednocześnie to 62. Okno Życia w Polsce.

Jak czytamy w komunikacie Hospicjum: Okno życia w Domu Małego Księcia zostało utworzone w celu zapewnienia bezpiecznego miejsca, gdzie matka, która nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem, ma możliwość pozostawić je anonimowo, bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Okno Życia, które mieści się w bocznej części budynku, jest odpowiednio przygotowane, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo. W pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura, a w ciągu minuty pojawi się pielęgniarka, sprawująca danego dnia dyżur. Pomieszczenie nie ma kamer, więc matka, która zdecyduje się oddać dziecko, pozostanie anonimowa. Do okna prowadzą tablice kierunkowe.

Okno Życia jest konsekwencją naszych działań i troski o życie w każdym wymiarze. Jest szansą dla matek, które znalazły się w dramatycznej sytuacji i podjęły decyzję, że nie mogą same wychowywać swojego dziecka. Okno pozwala im zapewnić swemu maleństwu kochający dom, choć nie będzie to dom stworzony przez biologicznych rodziców – mówi o. Filip Buczyński, prezes Hospicjum.

W Polsce działają już 62 Okna Życia prowadzone przez Caritas Polska. Do tej pory znaleziono w nich ponad 110 dzieci.

Źródło: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia