W maju w Warszawie odbędzie się festiwal teologiczny

2022-04-27 12:50
Warszawski Festiwal Teologiczny
Autor: plakat wydarzenia

Od 5 do 8 maja odbędzie się po raz pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny. W programie znajdą się nie tylko debaty naukowe i konferencje, ale także spotkania modlitewne, koncert “Artyści Bogu” i spacer teologiczny z bp. Michałem Janochą po warszawskiej Starówce. Organizatorem festiwalu jest Akademia Katolicka w Warszawie.

Warszawski Festiwal Teologiczny to wydarzenie, które łączy w sobie naukę, modlitwę i kulturę, a ma ono ukazać bogactwo i piękno teologii: nauki o Bogu, w różnych jej aspektach, a przez to pomóc zrozumieć więcej i uwierzyć mocniej – podkreśla rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Festiwal rozpocznie się 5 maja debatą naukową pt.: “Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara”. W programie znajdą się także inne dyskusje. Wieczorem uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół "Mocni w Duchu" w kościele akademickim św. Anny.

W ramach cyklu “Duchowość dla Warszawy” organizatorzy zapraszają w piątek 6 maja na wykład otwarty: “Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie”. Sobota 7 maja rozpocznie się od mszy świętej, którą odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w kościele seminaryjnym o godz. 9.30. Potem rozpoczną się dyskusje. Pierwsza z nich będzie toczyć się wokół problemu: “Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?”. Druga natomiast spróbuje odpowiedzieć na pytanie: “Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja”.

Festiwalowa niedziela 8 maja rozpocznie się w bazylice Świętego Krzyża, gdzie o godz. 9.00 ks. prof. Pawlina odprawi mszę świętą “radiową”. W południe społeczność Akademii Katolickiej wyruszy na Jasną Górę w autokarowej pielgrzymce. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 będzie ostatnim punktem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.

Podczas Warszawskiego Festiwalu Teologicznego organizatorzy przygotowali też propozycje na styku: teologia a kultura. Będzie można wysłuchać koncertu, w którym wystąpi m.in. znany tenor o. Rafał Kobyliński, a bp Michał Janocha, wybitny historyk sztuki w ramach “Spaceru teologicznego Varsovia sacra” oprowadzi chętnych po warszawskiej Starówce.

Organizatorem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego jest Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW), w którego auli odbędą się debaty i konferencje.

Szczegółowy program na stronie archidiecezji warszawskiej.

Źródło: archidiecezja warszawska