W najbliższą niedzielę Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

2022-11-08 18:36
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Autor: materiały prasowe

W tym roku, w ramach przypadającego w najbliższą niedzielę, 14. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, chce dotrzeć ze wsparciem na Ukrainę. „Miliony ludzi wciąż nie mogą wrócić do swoich domów, a pomoc na miejscu to ratowanie życia” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło.

Wojna dostarcza nam dowodów na ogromne poświęcenie sióstr zakonnych i księży – mówi dyrektor sekcji polskiej PKWP. I przypomina, że „na Ukrainie Kościół staje się wszystkim: szpitalem, kuchnią i noclegownią”. Wykładowca UKSW zobaczył to podczas wizyty w Kijowie. Odwiedził Sanktuarium św. o. Pio, gdzie na początku rosyjskiej napaści w dolnym kościele schronienie znalazło ponad 100 osób. Mieli dostęp do żywności i leków. Bóg nie wyjechał z Ukrainy. Chcemy pomóc uwierzyć w to tym, którzy na własne oczy widzą okrucieństwo wojny – wyjaśnia ks. prof. Cisło.

Ukraina wymaga ciągłego wysiłku humanitarnego. Dlatego to właśnie jej Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie postanowiło poświęcić tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Im dłużej trwa wojna, tym większe ryzyko obojętności. Uświadamiamy sobie ponownie, jak pilna jest pomoc na miejscu. Chcemy tym misjonarzom, którzy są w kraju wojny, siostrom i księżom, dać do ręki chleb, bo wiemy, że podzielą się nim z potrzebującymi – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP.

W nadchodzącą niedzielę odbędzie się zbiórka środków na rzecz Ukrainy. Tych, których stać, chcemy prosić o wsparcie materialne – mówi ks. prof. Cisło. Dodaje jednak, że nigdy nie wolno nam bagatelizować potęgi modlitwy. Przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, PKWP zaprosiła do Polski ks. bp Witalija Krywickiego. W najbliższą sobotę biskup kijowsko-żytomierski odwiedzi Częstochowę. Weźmie udział we Mszy św., a wieczorem będzie modlił się z wiernymi na Apelu Jasnogórskim. Jeszcze tego samego dnia uda się do Krakowa, gdzie w niedzielę odprawi Eucharystię w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Popołudniu bp Krywicki dotrze do Wrocławia. Spotka się z wolontariuszami, którzy zaraz po wybuchu wojny nieśli pomoc uchodźcom. W Parafii św. Anny podziękuje wiernym. Ich zaangażowanie pozwoliło wysłać na Ukrainę kilka transportów humanitarnych. Jeden z nich dotarł m.in. do Buczy, która stała się symbolem okrucieństwa, za jakim stali rosyjscy bandyci.

W konferencji prasowej poprzedzającej Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, swój udział potwierdził ks. bp Edward Kawa ze Lwowa, który koordynuje działania humanitarne na Ukrainie. Do Lwowa docierają prośby z innych regionów o generatory prądu i opał. Wschód wymaga największej uwagi. Wciąż żyją tam ludzie, a w sklepach brakuje podstawowych produktów. Potrzebują przede wszystkim żywności, by przetrwać najgorsze chwile – wyjaśnił PKWP bp Kawa.

W sierpniowej rozmowie z ks. prof. Cisło wyrażał też ogromną nadzieję na pokój. Modlitwa daje nam siłę, by posługiwać wśród potrzebujących. Wierzymy, że wydarzy się coś, co zmieni bieg historii. Osobiście jestem o tym przekonany. I mam nadzieję, że wydarzy się to jak najszybciej – podkreślał.

Więcej o nadchodzącym Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym na stronie pkwp.org/ukraina. Wpłaty można kierować na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem „Ukraina”.

Źródło:ekai  materiały prasowe PKWP/Stacja7