W Ogrodach Watykańskich posadzono jabłoń ku pamięci Ulmów

2024-03-06 14:22
Jabłoń Ulmów
Autor: Vatican News/Facebook

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych oddający cześć osobom, które pomagały ofiarom Holocaustu i tym, którzy sprzeciwiali się reżimom totalitarnym oraz masowym zbrodniom. Przy tej okazji w Watykanie posadzono symboliczną jabłonkę ku pamięci rodziny Ulmów. Jej członkowie zostali zamordowani za ukrywanie Żydów.

Ceremonia odbyła się w Ogrodach Watykańskich w części, gdzie znajdują się różnorodne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia. Przewodniczył jej watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Na wstępie purpurat przypomniał, że w tym miesiącu będziemy przeżywać 80. rocznicę śmierci rodziny Ulmów.

„Pomoc potrzebującym była dla nich czymś normalnym, a decyzja o przyjęciu Żydów była przemyślana – mówił kard.Parolin. – Wiele razy mówiono im: «Nie ukrywajcie Żydów, bo wpadniecie w kłopoty». Józef odpowiadał stanowczo: «To są ludzie, nigdy ich nie wyrzucę»”. Jak następnie przypomniał hierarcha, Ulmowie padli ofiarą donosu i wraz z ukrywanymi Żydami zostali zabici przez niemieckich żandarmów. „Dziś nasze upamiętnienie polega na postawieniu żywego pomnika, który przynosi autentyczne owoce symbolizujące owoce krwi tych męczenników” – zaznaczył kard. Parlin i dodał: „czujemy prawdziwy podziw dla świadectwa tej rodziny. Chcemy również oddać hołd wszystkim tym, którzy w tragicznych momentach historii ryzykowali swoje życie, aby pomóc prześladowanym, a podczas II wojny światowej w szczególności Żydom”.

Posadzoną dziś jabłoń ofiarował marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. To wyjątkowe drzewo, bo pochodzi bezpośrednio od jabłoni zaszczepionej przez bł. Józefa Ulmę. Jak wskazywał obecny na ceremonii arcybiskup przemyski Adam Szal, przykład Ulmów zaprasza nas do pomyślenia o naszych rodzinach i zadbania o to, aby były Bogiem silne i żyły Ewangelią.

„Dzisiejsza uroczystość posadzenia drzewka, które jest związane w jakiś sposób z Józefem Ulmą, jest jakby ciągiem dalszym wobec beatyfikacji” – mówił hierarcha. Jak podkreślał, ważne, żeby te wydarzenia nas inspirowały, a Ulmowie w sposób szczególny pokazują nam piękno życia rodzinnego opartego o Ewangelię. To jest wyzwanie dla duszpasterzy i dla każdej rodziny, aby potrafić się zgromadzić wokół ideałów bliskich Świętej Rodzinie – zaznaczył abp Szal.

Źródło: Krzysztof Dudek SJ, Vatican News PL