W piątek w Sudanie dzień świąteczny. Przyjeżdża papież

2023-02-01 14:07
Sudan Południowy
Autor: materiały prasowe Sudan Południowy

W stolicy Sudanu Południowego Dżubie trwają ostatnie przygotowania do trzydniowej wizyty Franciszka. To w najbliższy weekend. Jak podają lokalne media, z tej okazji rząd prezydenta Salvy Kiira ogłosił piątek dniem wolnym od pracy. "Ci, którzy mogą sobie pozwolić na podróż, przybywają do Dżuby, zarówno ze wszystkich siedmiu diecezji w kraju, jak i z Sudanu" - powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA przebywający na miejscu ks. Jim Greene.

Zdaniem dyrektora organizacji "Solidarność z Sudanem Południowym" trudno oszacować, ile osób faktycznie przyjdzie na nabożeństwa i wydarzenia z udziałem papieża. Liczba ta może jednak zbliżyć się do tej z obchodów niepodległości w lipcu 2011 roku. Wizyta Franciszka będzie "większa niż jakiekolwiek wydarzenie publiczne w Dżubie od tego czasu" - powiedział ks. Greene i dodał: "Ludzie chcą usłyszeć jego przesłanie i otrzymać jego błogosławieństwo - wszystko w nadziei, że ta wizyta przyniesie bardziej stabilny pokój w kraju i stworzy warunki do zrównoważonego rozwoju".

Południowo-sudański działacz społeczny Festo Bali Christopher zwrócił uwagę na szczególny fakt: "W minioną sobotę prezydent Salva Kiir otworzył nową asfaltową drogę do nuncjatury apostolskiej. Została przemianowana na 'Drogę Papieża Franciszka'". Bali oczekuje też, że Franciszek wyśle "pełne nadziei przesłanie" do milionów osób przesiedlonych w wyniku konfliktu i ofiar przemocy.

W swojej pierwszej w tym roku podróży zagranicznej papież przebywa od wtorku. Teraz jest w stolicy Konga- Kinszasie. Czas od piątku do niedzieli spędzi w Sudanie Południowym, w towarzystwie zwierzchnika Światowej Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego, oraz moderatora Zgromadzenia Ogólnego Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastora Iaina Greenshieldsa. Trzej przywódcy kościelni mówią o "ekumenicznej pielgrzymce pokoju".

Razem z abp Welby'm i pastorem Greenshieldsem papież spotka się w Dżubie z osobami wewnętrznie przesiedlonymi. W sobotę w parku Mauzoleum Johna Garanga planowana jest wspólna modlitwa ekumeniczna. Franciszek odprawi tam w niedzielę Mszę św.

Tymczasem siły bezpieczeństwa w kraju przygotowują się do wizyty. Policję wspiera wojsko. Siły mundurowe zapewniły ochronę papieżowi Franciszkowi, innym przywódcom Kościołów i wiernym "we wszystkich zakątkach stolicy Dżuby". Według doniesień, w Sudanie Południowym spodziewani są także: prezydent Ugandy Yoweri Museveni, prezydent Kenii, William Ruto oraz premier Etiopii, Abiy Ahmed.

Źródło:ekai