W pierwszą rocznicę wojny, w całej Polsce modlitwa o pokój w Ukrainie

2023-02-24 11:06
ukraina
Autor: pixabay.pl

Dziś, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, we wszystkich kościołach w Polsce wznoszone będą modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. Zaapelował o to abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP poprosił też, aby w niedzielę 26 lutego, po każdej Mszy Świętej, odbyła się zbiórka pieniędzy.

W specjalnym apelu w związku z rocznicą napaści Rosji, abp Gądecki podkreślił, że Ukraińcy nadal potrzebują naszej pomocy. Przypomniał, że od 24 lutego ubiegłego roku granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie.

Jak zaznaczył hierarcha, Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln osób. Wartość pomocy- chodzi o schronienie, posiłki, paczki żywnościowe i dary rzeczowe oraz wsparcie integracyjne- wyniosła ok. 337 mln zł.

Od pierwszych dni wojny Caritas wysyła Ukrainie transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Pełny tekst apelu

Warszawa, dnia 16 lutego 2023 roku

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKIW ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Źródło:ekai