W Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano Dominikańską Szkołę Wiary

2021-10-11 11:19
Kościół Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej
Autor: upanien.parafia.info.pl

Po kilku latach nieobecności w kościele rektoralnym Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano Dominikańską Szkołę Wiary. To comiesięczne wykłady na temat wiary w życiu codziennym.

Uroczystości przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Wiara nie jest żadnym handlem, nie jest kupowaniem niczego. Chrystus nas nie kupuje i my Go nie kupujemy. Panie, oto zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą – mówił św. Piotr. Kiedy apostołowie zostawili wszystko, to nie dlatego, by kupić sobie królestwo, ale zostawiali wszystko z miłości do Jezusa – tłumaczył arcybiskup.

Jak podkreślał: Bóg jest całym dawaniem i możemy być cali dawaniem. Tego nas uczy Eucharystia. Bóg nam daje całego siebie, a ile za to możecie dać? Co za to możecie dać? Jest jedno, co dać możecie – swoje ciało i swoją krew! Życie, za życie! Miłość za miłość. Tu nie ma miejsca na inną walutę, kupowanie, sprzedawanie!

Po zakończeniu mszy świętej metropolita łódzki wygłosił wykład na temat rozpoczętego przez papieża Franciszka w Rzymie Synodu o synodalności. Wskazując, czym powinien on być, arcybiskup zauważył, że synod wiąże się ze słuchaniem, co Duch Święty mówi przez braci. Jeśli nie ma we mnie tego oczekiwania, co Duch mówi przez innych, to będzie się działo źle. Posłuchaj co Bóg mówi przez usta drugiego. Spotkanie, słuchanie i rozeznawanie obecności działania Ducha Świętego! Ostatecznie Duch Święty pilnuje misji Kościoła – podkreślił hierarcha.

Abp Gądecki zauważył również, że dużo mówimy o synodalności, ale zatrzymujemy się często tylko na tym jak zarządzać Kościołem. Synod jest o misji, synod test o tym, że Duch wypycha nas do ewangelizacji i wypycha nas razem wspólnie. Jak rozmawiamy o tym, by się zamknąć, to jest to jakaś demokracja w Kościele, ale nie jest to synodalność – zaznaczył.

Synod o synodalności w archidiecezji łódzkiej zostanie uroczyście rozpoczęty w najbliższą sobotę - 16 października o godz. 18:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

Źródło: archidiecezja łódzka