W poniedziałek w stolicy odsłonięcie popiersia Prymasa Tysiąclecia

2021-09-03 11:38
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

6 września o godz. 12.00 na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich zostanie odsłonięty pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. Ma przypominać, że w tym miejscu żył i pracował Prymas Tysiąclecia. 12 września zostanie ogłoszony błogosławionym.

W poniedziałkowej uroczystości weźmie udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W programie, oprócz odsłonięcia i poświęcenia pomnika, przewidziane są krótkie przemówienia. Głos zabierze bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ds. uroczystości beatyfikacyjnych.

Kard. Kazimierz Nycz ma nadzieję, że wszyscy, którzy będą pielgrzymować śladami Prymasa Tysiąclecia, odwiedzą rezydencję arcybiskupów przy ul. Miodowej- miejsce codziennego życia i pracy przyszłego błogosławionego. Rzeźba autorstwa młodego artysty Łukasza Krupskiego została wykonana z brązu i osadzona na postumencie z piaskowca. Przedstawia półpostać Prymasa Wyszyńskiego, w sutannie z pelerynką i pektorałem czyli krzyżem na piersiach. Na postumencie umieszczono napis: “Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Rzeźbiarz chciał, aby wszyscy, którzy wejdą na dziedziniec Domu Arcybiskupów Warszawskich, mogli od razu widzieć postać kardynała, który jako gospodarz wychodzi gościom na spotkanie. Pomysł upamiętnienia Wyszyńskiego w tym właśnie miejscu, zrodził się po rozmowie młodego artysty z kard. Nyczem. Prace nad popiersiem trwały około 2 lat.

31-letni Łukasz Krupski to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najbardziej znany jest jego alegoryczny pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. W parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli znajduje się też jego pomnik “Pusta Pieta", poświęcony matkom, które straciły dzieci w czasie II wojny światowej.

Źródło: niedziela.pl