W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozlegną się kościelne dzwony

2022-08-01 13:38
Powstanie Warszawskie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Olsztyn upamiętni rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dziś, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, stołeczne parafie uruchomią o 17.00, w godzinie "W"- kościelne dzwony. Ich dźwięk będzie hołdem złożonym poległym i żyjącym Powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny.

Przez cały dzień, podczas Mszy świętych odprawianych 1 sierpnia, wierni Archidiecezji Warszawskiej modlą się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Oddają im hołd i składają kwiaty w różnych miejscach pamięci na terenie stolicy. O godz. 17.00, w godzinie „W”, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w uroczystościach przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie, o 18.30 podczas uroczystości rocznicowych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli weźmie będzie uczestniczył w modlitwie przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Około godz. 20.00 odprawi tam Mszę świętą. We wtorek 2 sierpnia o godz. 16.30 złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej jezuitów i świeckich, którzy stracili życie w domu zakonnym jezuitów w drugim dniu Powstania. Uroczystość odbędzie się przed wejściem do Kolegium Jezuitów, a o godz. 17.00 rozpocznie się Msza święta w ich intencji.

Również 2 sierpnia o godz. 18.00 w sanktuarium przy ul. Żytniej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta za poległych Powstańców. Właśnie z tego kościoła w 1944 roku, Batalion „Parasol” po Mszy świętej wyruszył do walk powstańczych na Woli. Eucharystii w rocznicę tego wydarzenia będzie przewodniczyć i homilię wygłosi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Z kolei benedyktynki sakramentki zapraszają na wystawę „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Prezentuje ona tragiczne losy 34 mniszek z klasztoru i 30 zakonników z ul. Karolkowej na warszawskiej Woli, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wystawę można oglądać przed klasztorem na Nowym Mieście do 6 września.

Źródło:ekai