W sobotę finał konkursu „Aktywna Parafia” 2021

2021-10-21 11:04
Drużyna aktywna parafia
Autor: tomas_workman0/pixabay.com

Do ostatniego etapu konkursu „Aktywna Parafia” 2021 dostało się dziewięć wspólnot. Teraz wezmą udział w rywalizacji sprawnościowej. Zaplanowano też prezentację lokalnych specjałów kulinarnych. Wieli finał w najbliższą sobotę w Warszawie.

Promowanie działań społecznych, ochrony zdrowia i aktywnego trybu życia w czasie wychodzenia z pandemii – to główne cele konkursu „Aktywna Parafia”, którego organizatorem jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Plebiscyt polegał na zgłoszeniu działań swojej wspólnoty w takich kategoriach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna. Zgłoszenia wraz z dokumentacją fotograficzną można było nadsyłać do 6 października.

Później każde ze zgłoszeń jury oceniało przyznając odpowiednią liczbę punktów za działalność w poszczególnych kategoriach. Punktacja zależała od tego, jak często dana aktywność miała miejsce w zgłoszonej do konkursu parafii.

Do finałowego etapu organizatorzy zaprosili 9 parafii z całej Polski:

  • Parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie,
  • Parafię pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie,
  • Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie,
  • Parafię pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach,
  • Parafię pw. Świętej Moniki w Poznaniu,
  • Parafię pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy,
  • Parafię pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim,
  • Parafię pw. Św. Hieronima w Warszawie,
  • Parafię pw. Św. Wojciecha w Wągrowcu.

Opisy zakwalifikowanych wspólnot oraz ich działalności znajdują się na stronie internetowej www.ekai.pl.

Finał konkursu „Aktywna Parafia” odbędzie się w sobotę 23 października w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Finaliści wezmą udział w konkursie sprawnościowym. A ten zakłada konkurencję w różnych dyscyplinach w składach: damskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta babcia/córka/wnuczka), męskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta dziadek/syn/wnuk) oraz mieszanych (bieg żony z mężem, rzut do kosza). Zaplanowana jest również prezentacja lokalnych specjałów kulinarnych.

Oficjalne rozpoczęcie finału o godz. 10.00. Zakończenie zaplanowano na godz. 14.00.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI