W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów

2024-04-03 20:09
Spotkanie muzułmanów i chrześcijan
Autor: Archidiecezja Warszawska

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą przeniesiono w tym roku na poniedziałek 8 kwietnia, o godz. 18.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie odbędzie się spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów.

W nabożeństwie wezmą udział: bp Michał Janocha – przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, ks. Remigiusz Sosnowy – Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, mufti Tomasz Miśkiewicz – Muzułmański Związek Religijny w RP oraz mufti Youssef Chadid - Liga Muzułmańska w RP.

Na nabożeństwo zaprasza ks. Andrzej Tulej, delegat Archidiecezji Warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów.

Hasłem tegorocznych międzyreligijnych obchodów będą słowa „Maryja. Przyjaciółka Boga i człowieka".

Od 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Inicjatorami wydarzenia w Libanie są dwaj przyjaciele: duchowny muzułmański szajch Mohammed Nuqqari oraz chrześcijanin Nagy El-Khoury. Początki wydarzenia sięgają 2007 r., gdy w Bejrucie odbyła się międzyreligijna celebracja maryjnego święta. Dzięki transmisji telewizyjnej wywołała ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród społeczeństwa, jak również dziennikarzy i polityków. Wydarzenie postanowiono powtórzyć, a w 2009 r. odbyło się już oficjalne święto państwowe, jednogłośnie ustanowione przez rząd jako Dzień Muzułmańsko-Chrześcijański.

Zwiastowanie Pańskie nawiązuje do biblijnego przekazu, według którego Archanioł Gabriel objawił się Maryi zapowiadając narodziny Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Opis Zwiastowania zawarty jest również w trzecim i dziewiętnastym rozdziale Koranu. Dlatego też symbolicznym i bardzo wymownym znakiem tego międzyreligijnego libańskiego święta jest ikona Zwiastowania. Przedstawia ona scenę przybycia anioła do Maryi oraz tekst Zwiastowania z Ewangelii i Koranu w języku arabskim (po obu stronach ikony). Fundatorem ikony w Polsce jest Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej