W Watykanie poświęcono szopkę z Peru. Zapłonęły też światła na choince z Trentino

2021-12-12 12:27
Szopka z peru
Autor: vaticannews.va

Podczas uroczystej ceremonii oficjalnie poświęcono szopkę bożonarodzeniową na Placu św. Piotra w Watykanie. Ze względu na silną burzę, która przeszła nad Rzymem, całe wydarzenie w ostatniej chwili przeniesiono do Auli Pawła VI. Zespół muzyczny Żandarmerii Watykańskiej odegrał kolędę "Cicha noc".

Tegoroczna szopka jest darem indiańskiej wspólnoty Chopcca w Andach peruwiańskich. Całość kompozycji, złożoną z 30 części, wykonało pięciu artystów z tamtejszego regionu Huancavelica. Podczas ceremonii na wideo odtworzono kolędy w języku quechua w wykonaniu chóru chłopców z katedry w Huancavelica. 28-metrowej wysokości świerk, na którym zapłonęły lampki, pochodzi z Andalo w północnowłoskim regionie Trentino.

Otwierając uroczystość abp Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, powiedział, iż w tej formie Europa i Ameryka dołączają do hołdu składanego Królowi Królów rodzaj wkładu, aby przyjąć Dzieciątko Jezus. Podkreślił, że mieszkańców łańcuchów górskich – Dolomitów [we Włoszech] i Andów, są razem, aby złożyć hołd Księciu Pokoju. Wskazał również, że dzięki tym darom ofiarowuje się czas, energię i swoje zasoby Panu. Dodał, że praca rzemieślników peruwiańskich wraz z wolontariuszami z Północy Włoch łączy się w dzieło uczczenia i miłości do Dzieciątka.

Odnosząc się do oświetlenia choinki arcybiskup zauważył, że światło, które rozświetli Plac św. Piotra, będzie niczym latarnia morska, która przyciąga uwagę wielu, pielgrzymów i turystów, którzy będą tędy przechodzić. Będzie światłem, które będzie sprzyjać spotkaniu wiernych z Jezusem, między przedstawieniem narodzenia Dzieciątka Jezus, otoczonego przez Maryję i Józefa, a codziennym pośpiechem ludzi, afirmó.

Tegoroczna szopka upamiętnia dwusetną rocznicę uzyskania przez Peru niezależności od Hiszpanii. Jak mówią jej twórcy, ukazuje ona w przekroju życie ich narodu w Andach. Ponadto ich dzieło symbolizuje „uniwersalne wezwanie do zbawienia”, które jest skierowane do każdego człowieka - niezależnie od języka, kultury czy narodu.

Choinka i żłóbek pozostaną na Placu św. Piotra do 9 stycznia.

Źródło: KAI