W Wielkim Tygodniu- Noc Konfesjonałów

2023-04-03 11:15
Noc Konfesjonałów
Autor: nockonfesjonalow.pl

Już po raz trzynasty w polskich kościołach w Wielkim Tygodniu zaplanowano Noc Konfesjonałów. To oddolna inicjatywa duchownych, która polega na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla zabieganych. - Dzisiejszy człowiek właśnie taki jest i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów po raz pierwszy zorganizowano 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wtedy duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano. Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset świątyń. 

Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła na stronie nockonfesjonalow.pl. Zapisy parafii  trwają, można dołączać do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia ich godziny, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego.

Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich świątyń uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Udział umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik z popularnymi modlitwami często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka. W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja "Daty spowiedzi".

- Święta Wielkanocne są wydarzeniem głęboko duchowym i wewnętrznym. To święta paschalne a Pascha jest przejściem. Wielkanoc przypomina nam o przejściu z niewoli do wolności, z grzechu do łaski. To przejście może się dokonać właśnie poprzez sakrament pokuty i pojednania - tłumaczył ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Ta ma dwa wymiary: jeden zewnętrzny, marketingowy i wizerunkowy, który realizuje się poprzez obecność billboardów w przestrzeni miejskiej, rozdawanie przez młodzież młodzież rachunków sumienia przy centrach handlowych, aktywne zachęcanie w mediach społecznościowych do udziału w inicjatywie. Ten wymiar prowadzi do duchowego charakteru akcji, bo spowiedź - przypomina ks. Adamski - jest sakramentem, który zaprasza do świadomego przeżycia świąt, do pogłębienia swojej wiary, do zatrzymania się i rozejrzenia po własnym życiu i obecnych w nim wartościach. - Dlatego Noc Konfensjonałów zachęca do głębokiego i dobrego przeżycia Wielkanocy - dodał ks. Adamski.

To jak tłumaczył- swoisty dialog ze współczesną kulturą i "zabieganym" stylem życia, stąd idea otwarcia świątyń w nocy, gdy kościoły okazują się jedyną wolną przestrzenią do duchowego pojednania z Bogiem.

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Noc Konfesjonałów zostanie zorganizowana m.in. w Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. - Spowiada się dużo młodych osób, szczególnie mężczyzn, co bardzo cieszy. Zawsze pytam, ile czekałeś lub czekałaś. Młodzi odpowiadają, że pół godziny, godzinę lub dwie i dodają: "ale się opłacało" - powiedział o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz sanktuarium.

Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów, należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: kontakt@nockonfesjonalow.pl; wypełnić formularz online na stronie https://nockonfesjonalow.pl/ lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.

Źródło:ekai