Wadowice: „ciche godziny” w papieskim muzeum

2022-01-24 15:03
Ciche godziny
Autor: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wprowadziło „ciche godziny” zwiedzania. To z myślą o osobach autystycznych, ich bliskich, także osób wysoko wrażliwych i tym, którym wizytę może utrudniać nadmiar bodźców.

Od 30 stycznia, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przez ostatnie dwie godziny otwarcia ekspozycji, w muzeum wyłączone będą multimedia i muzyka. „Ciche godziny” to nie tylko kolejny etap otwierania placówki na osoby ze szczególnymi potrzebami, ale też forma budowania społecznej świadomości o potrzebach osób w spektrum autyzmu i ich bliskich – wyjaśnia papieskie muzeum na swoich stronach internetowych. Jak przekonują jego pracownicy, wprowadzenie „cichych godzin” podniesie komfort ich wizyty w rodzinnym domu papieża i pozwoli poznać historię Ojca Świętego w przyjaznej przestrzeni.

W muzeum można też skorzystać z dostępnych audioprzewodników lub na swoje urządzenie mobilne pobrać aplikację do samodzielnego zwiedzania. W obu przypadkach potrzebne są słuchawki. W czasie „cichych godzin” odwiedzający będą proszeni o powstrzymanie się od głośnych rozmów i wyciszanie telefonów komórkowych.

Pod koniec ubiegłego roku Muzeum rozpoczęła konsultacje z Fundacją SYNAPSIS, która od 30 lat niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom. Także pod koniec ubiegłego roku papieskie muzeum udostępniło w swojej aplikacji do samodzielnego zwiedzania ścieżkę prowadzącą po ekspozycji stałej, przeznaczoną dla osób niesłyszących i słabosłyszących w polskim języku migowym.

Nowa ekspozycja stała w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, która nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność Karola Wojtyły, ale też zabiera zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Jej autorami są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Około 1 200 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach budynku podzielono na szesnaście stref, które prowadzą śladami życia Jana Pawła II. Najważniejszą strefą – sercem muzeum – jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

Źródło:ekai