Wadowice: dzień otwarty w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

2024-04-02 17:46
Muzeum Wadowice
Autor: https://domjp2.pl

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na dzień otwarty 9 kwietnia. Minie wtedy dziesięć lat działalności placówki w nowej odsłonie. Tego dnia zainaugurowane zostaną obchody jubileuszowe, których kulminacją będą wydarzenia majowe.

- Pragniemy, by kwietniowe świętowanie stało się okazją do budowania wspólnoty wokół dziedzictwa Jana Pawła II, o które od 40 lat troszczymy się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 - mówi ks. dr Łukasz Piórkowski, dyrektor placówki. W tym roku przypadają dwa jubileusze związane z wadowickim muzeum papieskim.

W 1984 r. w dawnym mieszkaniu rodziny Wojtyłów utworzono pierwsze na świecie muzeum poświęcone historii życia Papieża Polaka. Jego misja po przebudowie i zaadaptowaniu całej kamienicy kontynuowana jest w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, którego ekspozycję stałą otwarto w 2014 r.

9 kwietnia o godz. 9:00 w placówce rozpocznie się gra muzealna, w której będzie można sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość. Od godz. 11.00 na wadowickim rynku będą się odbywać animacje, zabawy i konkursy nie tylko dla najmłodszych. - Przygotowaliśmy m.in. gry wielkoformatowe - memory, domino i jengę. Wspólnie z artystami będzie można tworzyć pamiątkowy mural - zapowiada ks. Piórkowski.

Od 13:00 do 17:00 otwarte zostaną progi rodzinnego Domu Jana Pawła II, który będzie można zwiedzić bezpłatnie.  - Zapraszamy do dzielenia z nami radości tego wyjątkowego dnia! - zachęcają pracownicy muzeum.

Wystawę stałą wadowickiego Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie z możliwością wypożyczenia audioprzewodnika. Dla najmłodszych dostępna jest z kolei ścieżka rodzinna, która w barwny i przystępny dzieciom sposób przybliża postać Jana Pawła II lub ścieżka wzbogacona o grę muzealną. 

Muzeum spełnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Wdrożone zostały ścieżki zwiedzania z elementami audiodeskrypcji i w Polskim Języku Migowym. W ramach projektu „Kultura bez barier” przygotowano zwiedzanie sensoryczne.

Placówkę otwarto w 2014 r. 

Źródło: ekai