Warszawa: 60 rocznica pierwszego spotkania ekumenicznego

2022-01-28 17:43
Kościół św. Marcina w Warszawie
Autor: triuno.pl Kościół św. Marcina w Warszawie

W kościele św. Marcina w Warszawie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z okazji 60. rocznicy pierwszego międzywyznaniowego spotkania. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran.

Bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego odnosząc się do historii nabożeństw wskazał, że rozpoczęły się one niedługo po zakończeniu II wojny światowej i na początku ruchu ekumenicznego w Polsce miały mocny wpływ doświadczenia ludzi, którzy przeżyli wojnę. Koszmar okupacji i wojny był wspólny dla ludzi wszystkich wyznań. Różnice były zatracone, było pragnienie by budować razem - mówił.

Wskazał, że pierwsze spotkania w kościele św. Marcina miały miejsce jeszcze przed, przełomowym dla zaangażowania się Kościoła katolickiego w ruch ekumeniczny, Soborem Watykańskim II. Omówił wspólne dokumenty i sukcesy ruchu ekumenicznego w Polsce.

Coraz częściej słyszymy sceptyczne poglądy, zaczynamy napotykać więcej przeszkód do jedności, zauważać bardziej sprawy, które nas dzielą - mówił bp Samiec. Luterański hierarcha podkreślił, że słowa Jezusa „aby byli jedno”, Jego pragnienie jedności, trzeba traktować poważnie, a nie zawsze w Kościołach tak jest.

Bp Samiec wskazał, że z pewnością prawdziwe braterstwo chrześcijan jest możliwe, gdy Kościół jest prześladowany. Wtedy nie pyta nikt, czy jesteś katolikiem, prawosławnym, ewangelikiem, zielonoświąkowcem... - mówił. Odwołując się do międzynarodowych doświadczeń ewangelików podkreślił wartość wielokulturowości. Czy mamy walczyć o ekumenię? Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że chyba nie warto. Natomiast warto być blisko Jezusa. Warto być blisko sióstr i braci, niezależnie do jakiego Kościół należą - mówił bp Samiec.

W słowie końcowym kard. Kazimierz Nycz wspomniał spotkanie sprzed 60 lat i obecnych wtedy przedstawicieli wyznań chrześcijańskich, w tym bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. To było ważne odczytywanie znaków czasu i wsłuchiwanie sie w głos Ducha Świetego - mówił kardynał. Wskazał, że świat dziś wciąż potrzebuje wiary, nadziei i miłości, a do niesienia jej chrześcijanie potrzebują jedności, o którą modlił się Jezus. Zaapelował również, by modlitwa o jedność nie ograniczała się do styczniowego tygodnia, a trwała przez cały rok.

W nabożeństwie uczestniczyli kard. Kazimierz Nycz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, bp Jerzy Samiec, bp Zbigniew Kamiński, bp Jerzy Samiec, proboszcz ewangelickiej parafii Trójcy Świętej ks. Piotr Gaś, ks. Wojciech Ostrowski, ks. Henryk Dąbrowski (Kościół polskokatolicki)m ks. Dominik Miller (mariawita) oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego, a także bp Romuald Kamiński i referent ekumeniczny diecezji warszawsko-praskiej ks. Sławomir Kielczyk.

Na końcu odmówiono modlitwę, której słowami modlono się o jedność podczas pierwszego ekumenicznego spotkania w kościele św. Marcina.

Źródło: KAI