Warszawa: dziś Droga Krzyżowa w byłym areszcie śledczym na Rakowieckiej

2022-04-08 12:00
Więzienie
Autor: Pixabay Skazani najczęściej kierowani są do prac w szkołach i przedszkolach. Z ich pomocy korzystają też m.in. Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Szpital Zespolony czy Schronisko dla Zwierząt.

W 1947 r. w X Pawilonie Aresztu Śledczego w Warszawie, więźniowie w celi śmierci potajemnie odprawiali Drogę Krzyżową. "Chcemy symbolicznie, w piątek 8 kwietnia o godz. 19.00 wrócić do tamtego czasu i w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pokazać mękę Zbawiciela splecioną z losami żołnierzy niepodległościowego podziemia" - piszą organizatorzy.

Wspomnienia żołnierzy więzionych na Rakowieckiej, jak i przetrzymywanych przez komunistyczną bezpiekę w innych katowniach, będą przytaczane podczas piątkowego nabożeństwa. W rozważaniach odczytana zostanie m.in. relacja, jak trafił do karceru rtm. Witold Pilecki, jaki przebieg miało widzenie innego więźnia ze swoją matką. Uczestnicy nabożeństwa dowiedzą się, jak wyglądała spowiedź w mokotowskiej celi, jaki przebiegały przesłuchania kobiet i mężczyzn oraz jak pocieszał swoją żonę Łukasz Ciepliński ps. „Pług”.

- Chrystus dźwigał swój krzyż ulicami ruchliwego miasta. W naszej wielkopostnej wędrówce stacjami Drogi Krzyżowej chcemy odnaleźć cierpiącego Chrystusa za dawną więzienną bramą, aby prosić za tych, którzy dla Polski cierpieli. Oni ponieśli swój krzyż za prawdę o prawdziwie wolnej Polsce. Chcemy ponieść Jezusowy krzyż w miejsca, gdzie oni doświadczali go codziennie, niekiedy aż po śmierć - zaprasza ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który poprowadzi Drogę Krzyżową za murem Rakowieckiej.

Początek o godz. 19.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37 w Warszawie.

Źródło:ekai