Warszawa i Sandomierz: dyspensa na piątek 11 listopada

2022-11-07 13:57
Dyspensa
Autor: Archidiecezja Warszawska

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy. Korzystający z niej mają ofiarować dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego.

Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Zalecam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego- głosi komunikat kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Dyspensę od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zachowania pokutnego charakteru piątku 11 listopada, zarządził dla wiernych diecezji sandomierskiej, także bp Krzysztof Nitkiewicz. Podobne decyzje wydało już kilku innych biskupów diecezjalnych.

W dekrecie bp Nitkiewicz przypomniał, że w tym roku Święto Niepodległości przypada w piątek, który zgodnie z kanonami 1250 i 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, ma charakter pokutny. Dlatego, "kierując się dobrem duchowym Wiernych, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Duszpasterzy", biskup sandomierski udzielił wszystkim wiernym diecezji sandomierskiej i osobom przebywającym na jej terenie dyspensy. Zachęcił jednocześnie wszystkich korzystających z niej do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka.

Źródło:ekai