Warszawa: młodzi będą pielgrzymować w dziękczynieniu za beatyfikację

2021-10-27 12:23
Młodzi
Autor: Archidiecezja Warszawska

Przed Światowym Dniem Młodzieży, który w archidiecezji warszawskiej będzie obchodzony 20 listopada, młodzi z poszczególnych dekanatów odwiedzą stołeczną archikatedrę w dziękczynieniu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych rozpocznie się w czwartek 28 października Mszą dziękczynną.

Decyzją papieża, od tego roku Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będę obchodzone 21 listopada w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To jeden z elementów przygotowania do kolejnego spotkania młodych z całego świata, które zaplanowano w 2023 roku w Lizbonie.

– Światowe Dni Młodzieży to duchowa pielgrzymka młodych ku Chrystusowi, szukanie Go i pójście z Nim przez życie. Ich diecezjalne obchody mają wielkie znaczenie i wartość nie tylko dla młodych ludzi, którzy żyją w tym konkretnym regionie, ale dla całej lokalnej wspólnoty zgromadzonej przy swoim biskupie – diecezji, którą tworzą dekanaty, parafie i formujące się przy nich poszczególne wspólnoty – mówi ks. Zbigniew Sawiak, rejonowy duszpasterz dzieci i młodzieży. 

Jan Paweł II, kiedy ustanawiał Światowe Dni Młodzieży, mówił- “wszyscy młodzi muszą czuć, że Kościół im towarzyszy”, co podkreślali też w swoim nauczaniu jego następcy: Benedykt XVI i papież Franciszek. Także i my chcemy realizować te zamierzenia i cele, widząc coraz bardziej potrzebę Kościoła jako towarzysza drogi dla młodego pokolenia. I właśnie w tym duchu pragniemy zorganizować tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży w naszej archidiecezji, aby był rzeczywiście towarzyszeniem młodym na drodze wiary oraz kroczeniem razem z nimi, w Kościele i z Kościołem, ku Chrystusowi – dodaje ks. Sawiak.

W tym roku obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach podzielono na dwa etapy. Wpisują się w dziękczynienie za nowych błogosławionych – kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. W czwartek 28 października Mszą dziękczynną o godz. 19:00 rozpocznie się Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych do Archikatedry Warszawskiej. Każdego dnia młodzi z poszczególnych dekanatów, m.in. lektorzy, ministranci, wspólnoty młodzieżowe i uczniowie nawiedzą grób bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a podczas Mszy o godz. 19:00 wspólnie podziękują za dar jego beatyfikacji.

Pielgrzymowanie młodych zakończy się obchodami Diecezjalnego Dnia Młodzieży w sobotę 20 listopada, przed niedzielą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Młodzi spotkają się w Świątyni Opatrzności Bożej, aby w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem, przeżywać 36. Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku pod hasłem z Dziejów Apostolskich “Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

Źródło: archwwa.pl