Warszawa: w Wielki Piątek Centralna Droga Krzyżowa z modlitwą o pokój

2022-04-11 16:56
Akcje pomocy Ukrainie. Ekumeniczna Droga Krzyżowa
Autor: Łukasz Głowacki/archiwum

W intencji pokoju w Ukrainie odprawiona zostanie w Wielki Piątek 15 kwietnia- Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i abp. Eugeniusz Popowicz, grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski.  

Zapraszam wszystkich! Ta Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę – podkreśla metropolita warszawski. Swoje zaproszenie skierował też do Ukraińców, którzy mieszkają w stolicy. Kard. Nycz ma nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o “dwóch płucach” Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu. Jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony. Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania – powiedział metropolita zapraszając do wspólnej modlitwy o pokój.

Przy każdej stacji Drogi Krzyżowej jedna osoba z Ukrainy dołączy do grupy niosącej krzyż. Podczas nabożeństwa śpiewane będą pieśni zarówno po polsku jak i po ukraińsku. Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły rozważania, które przygotował Wojciech Modest Amaro i jego żona Agnieszka. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

Krzyż do kolejnych stacji będą nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, prawnicy i lekarze, policja i wojsko, Akcja Katolicka. Będzie to próba szukania odpowiedzi i rozwiązań naszych różnych słabości. Boże miłosierdzie jest odpowiedzią na nasze bolączki, jak i na zło – podkreśla ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie.

Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, potem przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Następnie ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny. Na zakończenie nabożeństwa krótkie słowo do mieszkańców skieruje kard. Kazimierz Nycz.

Tegoroczna Centralna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy już po raz 26, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Poprzednia odbyła się w 2019 roku.

Źródło:ekai