Warszawa: wspólna zbiórka na rzecz migrantów

2021-11-19 14:05
Uchodźcy migranci imigranci
Autor: Peggy_Marco/pixabay.com

Wspólną zbiórkę inicjują prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot religijnych.

W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej” – czytamy w oświadczeniu. Sygnatariusze listu apelują o wspieranie organizacji pomocowych, zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie.

Partnerem miejskiej inicjatywy jest Centrum Myśli Jana Pawła II. W dniach 20-21 listopada w kościołach i wspólnotach religijnych przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz potrzebujących przy wschodniej granicy Polski. Akcję, kilkanaście dni temu zapowiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Tydzień później miasto stołeczne Warszawa organizuje zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego. Dary mieszkańców stolicy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży, Hajnówki.

Warszawska akcja odbędzie się 27 i 28 listopada w godzinach od 9:00 do 15:00. Dary będą przyjmowane w miejskich punktach m.in. na Pradze, Żoliborzu, Ursusie, Wawrze czy w Śródmieściu. Ich lista znajduje się na stronie um.warszawa.pl . Będzie na bieżąco aktualizowana, bo wciąż zgłaszają się miejskie instytucje, które chcą włączyć się w inicjatywę.

Gminy powiatu hajnowskiego potrzebują dla uchodźców przede wszystkim: wody w małych butelkach, mleka dla dzieci w proszku, smoczków do butelek, smoczków do ssania, butelek do rozrabiania mleka, koców termicznych, nutridrinków w saszetkach. Potrzebne są także: batoniki, suchary, wafle, herbatniki, chrupki, konserwy drobiowe lub rybne z możliwością otwarcia, makarony, cukier, płatki, dania instant tzw. gorący kubek, zupki chińskie. Można przynosić także buty zimowe dziecięce od najmniejszego rozmiaru do rozmiaru 38, skarpety dziecięce w tych samych rozmiarach, czapki, szaliki, rękawiczki dla dorosłych i dla dzieci, spodnie dresowe lub całe dresy dla dzieci, wszystkie rozmiary klapek pod prysznic, ciepłe kurtki zimowe dla dzieci dla osób dorosłych w różnych rozmiarach dla kobiet i mężczyzn. Dobrze, aby były to rzeczy nowe lub o niewielkim stopniu zużycia. Dary, które okażą się nieprzydatne w nadgranicznych gminach, zostaną przekazane potrzebującym w Warszawie.

Miasto prowadzi zbiórkę wyłącznie darów rzeczowych. Każdy, kto chce wesprzeć finansowo działania pomocowe w strefie przygranicznej może wybrać jedną z wielu świeckich bądź kościelnych organizacji, zaangażowanych w pomoc migrantom.

Źródło:ekai