Watykan: biskupi Bośni i Hercegowiny na spotkaniu

2024-05-07 18:01
Papież Franciszek
Autor: Vatican News/Facebook

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Bośni i Hercegowiny, abp Tomo Vukšić, powiedział Radiu Watykańskiemu o swoich wrażeniach na zakończenie wizyty ad limina papieża Franciszka: "To był dialog w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze, z sugestiami i radami Ojca Świętego na temat organizacji duszpasterstwa, formacji księży i roli świeckich w edukacji szkół katolickich".

Papież przyjął biskupów z Bośni i Hercegowiny w ramach wizyty ad limina, aby omówić sytuację Kościoła w tamtych krajach. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele władz Kurii Rzymskiej. Konferencja Episkopatu Bośni i Hercegowiny jest członkiem Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Sekretariat Generalny ma siedzibę w Sarajewie. Od jesieni 2022 r. przewodniczącym jest abp Tomo Vukšić, arcybiskup Sarajewa. Konferencja składa się z sześciu biskupów obrządku łacińskiego i jednego obrządku bizantyjskiego.

Pod koniec 2015 r. liczył 405 752 wiernych, z czego około 5 000 należało do greckokatolickiej eparchii Kriżewci, która jest w jedności z Rzymem. Oznacza to, że około 11,59 procent całkowitej populacji wynoszącej 3,5 miliona to katolicy. Przed wydarzeniami wojennymi w latach 90. liczba katolików wynosiła około 800 000. Większość należy do chorwackiej grupy etnicznej w Bośni i Hercegowinie.

Źródło: ekai