Watykan: dziś papież może przyjąć abp Szewczuka

2022-11-07 13:11
Abp Swiatosław Szewczuk
Autor: vaticannews.va

Najprawdopodobniej dzisiaj Ojciec Święty przyjmie na audiencji zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosława Szewczuka – donosi, powołując się na źródła Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), portal il sismografo.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przybył do Rzymu na serię spotkań roboczych, w tym z papieżem i szefami kilku dykasterii Kurii Rzymskiej. W niedzielę, pierwszego dnia wizyty, abp Szewczuk spotkał się z ukraińskimi wiernymi w katedrze Świętych Sergiusza i Bachusa, siedzibie egzarchatu apostolskiego dla ukraińskich katolików obrządku bizantyjskiego mieszkających we Włoszech. Jest położona w historycznym centrum . „Nie powinniśmy się bać ani zniechęcać, gdy ktoś dzisiaj nas nie rozumie, nie rozumie, dlaczego Ukraińcy nie poddają się, tylko walczą. Pewien zwycięski europejski polityk z XX wieku powiedział kiedyś co następuje: «Musisz najpierw zwyciężyć, a wtedy wszyscy cię zrozumieją» - podkreślił podczas Boskiej Liturgii zwierzchnik UKGK.

Dziś abp Szewczuk ma się spotkać z Franciszkiem w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Będzie to jego pierwsza wizyta w Stolicy Apostolskiej, od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 r. „Chcę przekazać Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej ból narodu ukraińskiego i osobiście opowiedzieć o okropnościach wojny, którą przeżywa naród ukraiński” - stwierdził hierarcha.

Zwierzchnik UKGK weźmie także udział w Międzynarodowym Zgromadzeniu Przełożonych Wspólnot Życia Konsekrowanego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, które odbędzie się w Rzymie w dniach 9-12 listopada. W programie wizyty przewidziano także spotkanie z ambasadorami poszczególnych krajów, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

Źródło:ekai