Watykan: grupa teologów zakończyła obrady nad raportami synodalnymi

2024-06-14 13:49
Teologowie
Autor: Vatican News/Facebook

„Nasiona Kościoła synodalnego już kiełkują!” – powiedział relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów kard. Jean-Claude Hollerich na zakończenie prac teologów, którzy zajmowali się raportami z Kościołów lokalnych, które napłynęły do Sekretariatu Synodu przed drugą sesją tego zgromadzenia nt. synodalności. Ta odbędzie się w październiku w Watykanie. Na podstawie tych raportów powstanie dokument roboczy- podstawa dyskusji uczestników zgromadzenia.

Luksemburski hierarcha dał wyraz radości z dotychczas przebytej drogi, „która dała nowe życie wielu lokalnym społecznościom, a także wywołała znaczące zmiany w ich sposobie życia i bycia Kościołem”.

Grupa teologów, w której byli mężczyźni i kobiety, biskupi, księża, osoby konsekrowane, świeccy z różnych kontynentów, pracowała nad 107 raportami z konferencji biskupich, synodów katolickich Kościołów wschodnich, opinią unii męskich i żeńskich wyższych przełożonych zakonnych, a także ponad 175 obserwacjami, które nadesłały katolickie organizacje międzynarodowe, uczelnie, stowarzyszenia, a także pojedyncze osoby. Pod uwagę wzięto również refleksje przedstawione po niedawnym trzydniowym watykańskim spotkaniu Proboszczowie dla Synodu.

Wspomniane raporty, będące owocem refleksji nad syntezą ubiegłorocznej pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Synodu Biskupów, „ukazują Kościół żywy i w ruchu”, głosi nota Sekretariatu Synodu. Wśród najczęściej poruszanych w nich tematów są: formacja do synodalności, funkcjonowanie organów uczestnictwa, rola kobiet i młodzieży, troska o ubogich, inkulturacja, przejrzystość i kultura odpowiedzialności osób pełniących posługę w Kościele, a także katecheza i inicjacja chrześcijańska, współpraca między Kościołami, rola biskupa.

„Raporty często opowiadają o doświadczeniach osób, które dokonały prawdziwego osobistego nawrócenia” – podkreśla kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Inne ukazują „ludzi, którzy doświadczają zamieszania, niepokoju lub lęku” z powodu synodalności. „W szczególności istnieje obawa, że to, co zostało wysłane, nie zostanie potraktowane poważnie lub że ideologie i lobby wiernych mogą wykorzystać drogę synodalną do narzucenia własnego programu” – przyznaje maltański hierarcha. Dlatego „dobrze jest pamiętać, że październikowe zgromadzenie nie dotyczy tego czy innego tematu, ale synodalności, tego, jak być Kościołem misyjnym w drodze”.

Kolejnymi etapami redakcji dokumentu roboczego (Instrumentum laboris) – po opracowaniu nadesłanych raportów przez teologów na zakończonym dziś spotkaniu – będą: rozeznanie tego opracowania przez Zwyczajną Radę Synodu, właściwa redakcja dokumentu, jego przyjęcie przez Radę i przedstawienie go papieżowi do ostatecznego zatwierdzenia. Publikacja Instrumentum laboris spodziewana jest w lipcu.

Źródło: ekai