Watykan: mecz przyjaźni zakończony remisem

2021-11-22 12:32
Ciro Immobile
Autor: Clément Bucco-Lechat / wikimedia commons

Wynikiem 7:7 zakończył się mecz przyjaźni, który rozegrały drużyny piłkarskie Światowej Organizacji Romów i Watykanu. Spotkanie odbyło się w niedzielę na boisku treningowym I-ligowego klubu Lazio w Formello na przedmieściach Rzymu. Sędziował gwiazdor włoskiej piłki nożnej Ciro Immobile. Mecz miał symbolizować intencje zawarte w encyklice Franciszka „Fratelli tutti”, która promuje „braterstwo i przyjaźń społeczną”.

To właśnie od encykliki wziął swoją nazwę zespół „papieski”, w którym zagrali pracownicy Watykanu, członkowie Gwardii Szwajcarskiej, migranci i osoby niepełnosprawne. W czasie meczu zbierano datki na projekt diecezji rzymskiej, który ma integrować mniejszość romską i inne osoby w trudnej sytuacji. Według dziennikarzy, którzy byli na miejscu, mecz rozegrano z wielkim zaangażowaniem, ale jednocześnie- z przymrużeniem oka. Po pierwszej połowie przy stanie 6:1 dla Romów, Watykańczycy „odwrócili” losy spotkania, częściowo dzięki sporej pobłażliwości ze strony przeciwników. Każda z drużyn otrzymała również rzuty karne – za faule i grę rękami. Dwie bramki, uznane za strzelone z pozycji spalonej, dla "Fratelli tutti", sędzia Immobile sprawdził na nagraniu organizatora na smartfonie i uznał jako ważne. Były też żółte kartki: dostali je trenerzy obu reprezentacji za niewłaściwe zachowanie przy linii bocznej.

Mecz charytatywny zorganizowała Papieska Rada Kultury i jej przewodniczący, kardynał Gianfranco Ravasi, pomógł też Lazio Rzym. Pomysłodawcą była Światowa Organizacja Romów z siedzibą w Zagrzebiu. Z propozycją zwróciła się do papieża, a zainspirowała ją wrześniowa wizyta Franciszka w romskiej osadzie Sputnik IX w Koszycach na Słowacji. Ojciec Święty wypowiedział się tam przeciwko wykluczeniu i stwierdził, że zamykanie osób w gettach niczego nie rozwiązuje. „Drogą do pokojowego współistnienia jest integracja. Jest to organiczny, powolny i niezbędny proces, który zaczyna się od wzajemnego poznawania, cierpliwie posuwa się naprzód i patrzy w przyszłość” – przekonywał papież.

W przededniu meczu, Franciszek przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Organizacji z Zagrzebia. Nawiązując do swojej wizyty w Sputniku ponownie wezwał do dialogu i integracji. Podkreślił, że temu właśnie celowi służy praca duszpasterska diecezji rzymskiej ze wspólnotą Romów w stolicy Włoch, a także takie inicjatywy, jak niedzielny mecz.

Źródło:ekai