Watykan: na Placu św. Piotra stanęła choinka

2021-11-23 13:37
Choinka Watykan
Autor: Włodzimierz Rędzioch/EpiskopatNews

Drzewo, które przyjechało z Dolomitów, z włoskiego regionu Paganella w Trentino, ma 28 metrów wysokości. Inauguracja żłóbka z Peru i choinki odbędzie się 10 grudnia.

Drzewko podarowała Autonomiczna Prowincja Trydentu, a sam świerk pochodzi z okolic Andalo. Władze prowincji zapewnią też drewniane ozdoby na choinkę. O oświetlenie w postaci energooszczędnych lampek ledowych zadba tradycyjnie Gubernatorat Państwa Miasta Watykanu.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, otwarcie żłóbka i zapalenie światełek nastąpi w niedzielę 10 grudnia o godz. 17. Ceremonii będzie przewodniczył abp Fernando Vérez Alzaga. Wcześniej, delegacje z Huancaveliki oraz Andalo i Gallio przyjmie na audiencji papież Franciszek. Goście wręczą oficjalnie przywiezione przez siebie dary.

Na placu św. Piotra stanie także replika szopki rolniczej wspólnoty Chopcca. Składa się z ponad 30 elementów. A wykonało ją pięciu artystów, którzy specjalizują się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze– zostaną zrobione z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

W szopce nie zabraknie również zwierząt typowych dla regionu Huancavelica, takich jak: lama, kondor, alpaka, wigonia, owce, wiskacze, flamingi czy gęsi andyjskie. Pojawią się elementy przyrody i architektury tych miejsc. Gubernatorat Państwa Watykańskiego wybrał szopkę z Peru w roku 200-lecia niepodległości tego kraju. Będzie ją można oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Źródło:ekai