Watykan: papież dostał bransoletkę zrobioną ze stali Azowstalu

2023-02-27 18:23
Papież Film
Autor: Vatican News/twittercom

Bransoletka, którą dostał Franciszek zrobiona jest ze stali z Azowstalu – zakładu metalurgicznego w Mariupolu, o który toczyły się zaciekłe walki po inwazji Rosji na Ukrainę. Wraz z bransoletką papieżowi wręczono listę ukraińskich obrońców Mariupola, schwytanych przez Rosjan, w tym wielu kobiet.

Franciszek dostał i założył bransoletkę w piątek wieczorem, przy okazji projekcji filmu „Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” (Wolność w ogniu: walka Ukrainy o wolność) w reżyserii Evgeny’ego Afineevsky’ego w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie. Podarunek należał wcześniej do Natalii Jemczenko i to ona poprosiła Ojca Świętego o modlitwę o uwolnienie obrońców Mariupola.

Z ostatniej przedwojennej partii stali z zakładów Azowstal zrobiono 100 tys. bransoletek. Wszystkie zostały sprzedane. Nabywcami były osoby prywatne i instytucje z 44 państw. Bransoletki są symbolem niezłomności Ukraińców.

W piątkowym sensie filmu „Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” wzięło udział około 240 gości, osób potrzebujących, uchodźców i członków wspólnoty ukraińskiej w Rzymie. Zaprosił ich reżyser, którym towarzyszyli przedstawiciele stowarzyszeń pomagających innym oraz papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski.

Na zakończenie filmu, papież skierował do obecnych kilka słów i modlił się z nimi, prosząc Pana o uzdrowienie ludzkich serc, umysłów i oczu, aby „mogli dostrzec piękno, które uczyniłeś, a nie niszczyć”. Zakończył prośbą: „zasiej w nas ziarno pokoju”.

Przed powrotem do Domu Świętej Marty Franciszek zatrzymał się, aby pozdrowić i porozmawiać z obecnymi, w tym z osobami, których historie zostały opowiedziane w filmie.

Źródło:ekai