Watykan: papież modli się za ofiary katastrofy na Wyspach Tonga

2022-01-19 13:14
Erupcja Hunga Tonga
Autor: EPA/TONGA METEOROLOGICAL SERVICES HANDOUT Erupcja Hunga Tonga

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej, Franciszek zapewnił o swojej modlitwie za ofiary wybuchu podwodnego wulkanu oraz tsunami na Wyspach Tonga, położonych pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami.

„Moja myśl kieruje się ku mieszkańcom wysp Tonga, dotkniętych erupcją wulkanu podmorskiego, który spowodował rozległe szkody materialne. Jestem duchowo blisko  osób ciężko doświadczonych, błagając Boga, aby ulżył im w ich cierpieniach. Zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do mnie w modlitwie za tych braci i siostry” – powiedział Franciszek.

Podczas wybuchu podwodnego wulkanu na Pacyfiku i późniejszego tsunami, zginęły trzy osoby. Jest też wielu rannych. Cały czas nie wiadomo jednak, ile dokładnie osób ucierpiało podczas erupcji. Nie ma jeszcze dokładnych danych dotyczących liczb i stanu poszkodowanych. Zapasy wody są poważnie zanieczyszczone przez popiół.

Silna fala, która uderzyła w wyspy Tonga, była następstwem sobotniej erupcji podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai na południowym Pacyfiku. Według niektórych ekspertów, była to największa erupcja wulkanu od ponad 30 lat. Tongijska marynarka wojenna twierdzi, że fale mogły osiągać nawet 10 metrów wysokości. We wtorek potwierdzono, że z co najmniej jednej - wyspy Mango – woda zmyła wszystkie budynki. Z kolei na wyspie Fonoifua pozostały tylko dwa domy, a Namuka doznała rozległych zniszczeń.

Źródło:ekai