Watykan: papież na badaniach w szpitalu

2024-02-28 12:56
Papież Franciszek w szpitalu. Miał poważne problemy z głosem podczas audiencji
Autor: EPA/ANGELO CARCONI

Podczas porannej audiencji generalnej Franciszek nie przeczytał katechezy. Jak tłumaczył, jest "nadal trochę przeziębiony". Włoska agencja ANSA poinformowała, że zaraz po niej Ojciec Święty udał się do kliniki Gemelli na wizytę kontrolną.

Na pokładzie białego Fiata 500, dyskretnie papież, zaraz po porannej audiencji generalnej, którą regularnie odbywał pomimo przeziębienia i nie czytając przemówienia, udał się do kliniki Gemelli na Wyspie Tyberyjskiej na wizytę kontrolną – poinformowała włoska agencja ANSA.

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, papieską katechezę w imieniu Franciszka odczytał ks. prał. Filippo Ciampanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Zwracając się do wiernych Ojciec Święty powiedział: Drodzy bracia i siostry, jestem nadal trochę przeziębiony. Dlatego poprosiłem ks. prałata Ciampanellego o odczytanie dzisiejszej katechezy. Dziękuję.

W poniedziałek, 26 lutego Watykan poinformował, że odwołano poranne papieskie audiencje. Jak podkreślono, to „środek prewencyjny”, ponieważ u Franciszka „utrzymują się lekkie objawy grypopodobne, bez gorączki”.

Papież miał ostatnio pewne problemy z układem oddechowym. Już w sobotę odwołano papieskie audiencje. W grudniu 2023 r. musiał odwołać planowaną podróż do Dubaju na konferencję klimatyczną, a w czytaniu tekstów modlitwy Anioł Pański i audiencji generalnej pomagali mu wtedy współpracownicy.

Również z powodu problemów z oddychaniem, papieża przyjęto do szpitala Agostino Gemelli w marcu 2023 roku. W czerwcu przeszedł operację jelit związaną z wcześniejszym zabiegiem, dwa lata wcześniej.

Źródło: ekai