Watykan: papież przyjął fotografów, w tym dwoje Polaków

2023-12-29 18:15
Papież fotografowie
Autor: Vatican News/Facebook/Katarzyna Arytmiak

Rano Franciszek przyjął na audiencji prywatnej fotografów akredytowanych przy Stolicy Świętej, wśród nich Polaków - Katarzynę Artymiak i Grzegorza Gałązkę. To dzięki ich pracy widzimy, co dzieje się w Watykanie i w czasie podróży papieskich.

W prezencie Ojciec święty otrzymał album ze swoimi zdjęciami ich autorstwa, „Fotografowie watykaniści Papieżowi Franciszkowi”. Przedmowę napisał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Świętej Matteo Bruni. 

Na co dzień, działalność papieża śledzą obok dziennikarzy, fotografowie pracujący dla dużych agencji prasowych, jak również małych redakcji oraz freelancerzy. Obok zdjęć wykonanych przez papieskich fotografów, to także dzięki ich pracy świat dowiaduje się, co dzieje się w Watykanie i w czasie podróży papieskich. 

Pomysł spotkania fotografów z Ojcem Świętym i książki, zrodził się kilka lat temu. Organizacją zajęli się Pierpaolo Scavuzzo i Stefano Dal Pozzolo.

"Spotkanie trwało ok. 20 minut. W tym czasie opowiedzieliśmy, jak zrodził się ten pomysł. Mieliśmy okazję opowiedzieć o naszej pracy" – powiedział Scavuzzo. "Ojciec Święty pochwalił jakość naszych zdjęć i wysiłek, polecając, żebyśmy kontynuowali nasz zawód wciąż z tym samym wysiłkiem i przede wszystkim w wolności" - dodał fotograf.

Ku zaskoczeniu wszystkich papież opowiedział o zdjęciu, przed którym codziennie się modli. Przedstawia bogatą kobietę, która odwraca głowę od ubogiej kobiety proszącej o pieniądze. 

W grupie fotografów było dwóch Polaków Katarzyna Artymiak i Grzegorz Gałązka, który wręczył Ojcu Świętemu swój ostatni album poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Józef Ulma zajmował się także fotografią i przez to może być uważany za pierwszego błogosławionego fotografa. 

Podobne spotkanie miało miejsce w 2002 roku z Janem Pawłem II, którzy przyjął na audiencji fotografów akredytowanych przy ówczesnej Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu.

Źródło: Vatican News