Watykan: ruszyło światowe spotkanie nt. synodalnej formacji kapłanów

2024-02-06 21:36
Duchowni Watykan
Autor: Vatican News/Facebook

W Watykanie rozpoczęło się międzynarodowe spotkanie nt. stałej formacji kapłańskiej. Odbywa się pod hasłem "Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie" (por. 2 Tm 1, 6). To dni modlitwy, wykładów, kontaktów, ale też wzajemnego słuchania w małych grupach w stylu synodalnym – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, która przygotowała wydarzenie we współpracy z kilkoma innymi urzędami Kurii Rzymskiej. Do Watykanu przyjechało około 1000 kapłanów z ponad 60 krajów.

Uzasadniając celowość, a nawet konieczność przeprowadzenia takiej konferencji, koreański purpurat kurialny zauważył, że kapłani na całym świecie potrzebują dziś wsparcia. A nawiązując do hasła rozpoczętego wydarzenia zwrócił uwagę, że również św. Paweł napisał swój [drugi] list do Tymoteusza w chwili, gdy ten czuł się trochę zniechęcony.  Apostoł Narodów uznał za swój obowiązek ożywienie tego daru Bożego, który w nim był. Piękno bycia uczniami w naszych czasach nie pojawia się niespodziewanie, lecz wymaga od nas rozwoju: wychowania, formacji całościowej, wspólnotowej i misyjnej – tłumaczył kardynał prefekt. Zaznaczył, że kapłani chcą nieustannie formacji, jak również towarzyszenia im, aby mogli zawsze żyć radośnie i szczęśliwie. "I tego właśnie pragniemy" – dodał.

Jak zaznaczył kardynał: program obecnego spotkania przygotowano tak, "abyśmy nie pozostawali w próżni, ale abyśmy kroczyli naprzód dzięki licznym dobrym praktykom, a więc cudownym świadectwom, które mają ogromną wartość". Rozpocznie też działalność strona internetowa Dykasterii ds. Duchowieństwa jako światowa sieć, dzięki której kapłani będą pomagać sobie wzajemnie, aby wspólnie iść naprzód – zapowiedział kard. You.

Za najważniejsze trudności i wyzwania dla formacji i towarzyszenia kapłanom w naszych czasach uznał fakt, że wielu z nich odczuwa obecnie osamotnienie i wielkie zeświecczenie dzisiejszego świata. W tym kontekście, aby móc iść naprzód, potrzebna jest troska o siebie nawzajem, o kapłanów zarówno w starszym wieku, jak i młodych. Dodał, że "oznacza to dla nas bycie Kościołem synodalnym, pracę i posługę razem".

Odnosząc się do programu rozpoczętego dziś spotkania, kardynał zapowiedział, że będą na nim chwile modlitwy, wprowadzenie do obrad za pośrednictwem "pięknego przesłania Ojca Świętego", będzie też czas na rozważania i refleksje z dobrymi mówcami, po czym powstaną małe grupy siedmio- lub ośmioosobowe, aby wymieniać doświadczenia. Eksperci krajowi i diecezjalni podzielą się swoimi doświadczeniami, a wszystko znajdzie się później na stronie Dykasterii.

Wśród uczestników są też świeccy, w tym kobiety – osoby, które pomagają w stałej formacji i w towarzyszeniu kapłanom. A nawiązując do przewidzianej na 8 lutego prywatnej audiencji u Franciszka zaznaczył, że "papież jest zawsze naszym przewodnikiem i przekaże nam mocne orędzie o tym, jak iść naprzód, a zatem bardzo praktyczne".

Prefekt Dykasterii ma nadzieję, że dzięki temu spotkaniu "zrozumiemy, gdzie jesteśmy, jaką drogą mamy podążać, jaki Kościół, jakiego kapłana i jaką formację winniśmy realizować i z tą duszą pójdziemy dalej, a kapłani zaniosą w świat wiele radości i Kościół będzie coraz szczęśliwszy, odważniejszy, będzie mocniej kroczył naprzód ze swoim konkretnym świadectwem".

Źródło: ekai