Watykan: szopka z Peru i choinka z Dolomitów

2021-10-29 11:41
szopka
Autor: Andrzej Bęben

W tym roku Plac św. Piotra w Watykanie po raz pierwszy w historii ozdobi szopka zza Oceanu – z Peru. Świąteczne drzewko przekażą mieszkańcy Dolomitów z Autonomicznej Prowincji Trydentu w Północnych Włoszech. O darze z Ameryki Łacińskiej papież Franciszek mówił na zakończenie modlitwy Anioł Pański 24 października. Pozdrowił wtedy obecną na Placu wspólnotę peruwiańską. Tego dnia obchodziła święto Chrystusa – Pana Cudów.

Szopka nawiązuje do przypadającej w tym roku 200-ej rocznicy ogłoszenia niepodległości Peru. Pokazuje wycinek codziennego życia narodów andyjskich. Ma też symbolizować powszechne powołanie do zbawienia- Syn Boży przyszedł na świat, aby zbawić każdego mężczyznę i każdą kobietę niezależnie od ich języka, narodowości, kultury i innych czynników. Peruwiańska szopka będzie się składać z ponad 30 części, a pracuje nad nią pięciu najlepszych artystów z miasta i regionu Huancavelica.

Postacie Dzieciątka Jezus, Maryi Panny, św. Józefa, Trzech Króli i pasterzy będą naturalnej wielkości i zostaną wykonane z ceramiki, drzewa „maguey” i szklanego włókna. Będą ubrane w narodowe stroje tamtejszego ludu Chopcca, który jest ofiarodawcą szopki. Pan Jezus będzie miał wygląd dziecka „Hilipuska”, nazwanego tak dlatego, że jest owinięte w ubranka typowe dla tych stron, zostanie przepasany plecionym paskiem, zwanym „chumpi”.

Królowie-Magowie ze Wschodu będą mieli ze sobą sakwy i torby z batatami, komosą ryżową, szarlatem i kaniwą. Będą im towarzyszyły lamy z flagą peruwiańską na grzbietach. Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk-aniołek na ludowym instrumencie dętym – wajrapuco. W szopce znajdą się też posążki różnych zwierząt z tego regionu: lamy, alpaki, wikunie, owce, vizcache, parihuany i kondor andyjski- narodowy symbol Peru. Pokazane zostaną elementy kultury, tradycji i narzędzia pracy ludu Chopcca. Cała wspólnota liczy nieco ponad 10 tys. osób i zamieszkuje ziemie na wschód od miasta Huancavelica – stolicy departamentu o tej samej nazwie w Andach Peruwiańskich.

28-letnia choinka przyjedzie do Rzymu z okolic Andalo w Dolomitach Paganella. Stamtąd pochodzić będą także okrągłe ozdoby z drewna. O oświetlenie tradycyjnie zadba Gubernatorat Państwa Miasta Watykan za pośrednictwem Dyrekcji Infrastruktury i Usług. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem otwarcie żłóbka i zapalenie lampek nastąpi 10 grudnia o godz. 17. Ceremonii będzie przewodniczył abp Fernando Vérez Alzaga. Tego samego dnia rano, papież Franciszek przyjmie na audiencji delegacje z Huancaveliki oraz Andalo i Gallio.

W Auli Pawła VI odbędzie się przedstawienie Bożego Narodzenia. Przygotuje je młodzież z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Gallio, w prowincji Vicenza i z diecezji padewskiej. Młodzi wykonawcy oparli się na wiejskim charakterze swojej ziemi, której mieszkańcy hodują zwierzęta. Przed stajenką, znajdzie się naturalnej wielkości kilka osób: Święta Rodzina, pasterz z barankiem na ramionach i owieczką u stóp oraz kobieta z gołębicą w koszyku. Będzie też kilka zwierząt; króliki, kury i kot.

W środku żłóbka zostaną rozmieszczone różne narzędzia używane kiedyś przez miejscowych rolników: piły, grabie, motyki, ale także drewniane naczynia do wyrobu masła, pojemniki na mleko, gąsiory na wino i klatki do zwabiania ptaków. Na zewnątrz stajenki stanie ogrodzenie z płyt kamiennych dla królików. Będzie również drwalnia ze świerku z obciętymi gałązkami, które po wyschnięciu będą palone w małym piecu w środku pomieszczenia.

Szopka i choinka pozostaną na Placu św. Piotra do zakończenia okresu bożonarodzeniowego, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 9 stycznia 2022 roku.

Źródło: ekai