Watykan: Tegoroczna szopka, która stanie na placu św. Piotra, przyjedzie z Peru

2021-09-20 10:45
Szopka w Szczepanowicach obchodzi 22 urodziny
Autor: mat.prasowe

Będzie ją można oglądać w Rzymie od 15 grudnia. Ma ukazać bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju, a przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Przeczytajcie ten artykuł i dowiedzcie się, na czym będzie polegać wyjątkowość szopki.

Na placu św. Piotra w Watykanie stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca. Będzie się składać z ponad 30 elementów. Już pracuje nad nimi pięciu artystów, którzy specjalizują się w regionalnej ikonografii.

Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.W szopce znajdą się też zwierzęta typowe dla regionu Huancavelica, takie jak: lama, kondor, alpaka, wigonia, owce, wiskacze, flamingi, gęsi andyjskie. Odtworzona zostanie przyroda i architektura z Huancaveliki.

Chopcca to mieszkańcy wysokich Andów, którzy mówią w języku keczua. Żyją w 16 osiedlach w regionie Huancavelica. Charakteryzuje ich zespół tradycji kulturowych i silne poczucie przynależności do wspólnoty. Zajmują się pracą w polu i hodowlą, rękodziełem tekstylnym i ubraniowym. W 2014 r. ich wspólnota została ogłoszona Dziedzictwem Kulturowym Peru.

Gubernator Państwa Watykańskiego wybrał tamtejszą szopkę w roku 200-lecia niepodległości Peru. Będzie ją można oglądać od 15 grudnia. Na placu św. Piotra postoi 45 dni.

Źródło: ekai