Watykan: trwa narada papieża z kardynałami

2022-08-29 11:15
Watykan
Autor: Moisés Becerra/cathopic.com

W Watykanie rozpoczęła się narada Franciszka z kardynałami z całego świata; największe takie zgromadzenie po pandemii Covid-19. Tematem dyskusji jest konstytucja apostolska "Praedicate Evangelium" w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.

W poniedziałek i wtorek, papież będzie rozmawiał ze wszystkimi kardynałami, po raz pierwszy od początku pandemii. Narada ma być poświęcona nowej konstytucji apostolskiej „Predicatae Evangelium” o Kurii Rzymskiej. Weszła w życie 5 czerwca, po prawie ośmiu latach pracy Franciszka z Radą Kardynałów. Zastąpiła poprzednią, „Pastor Bonus” św. Jana Pawła II z 1988 roku. Jest rezultatem reformatorskich działań Franciszka, prowadzonych od początku jego pontyfikatu, a dotyczących między innymi zarządzania ekonomiczno-finansowego. Celem tych działań było zapewnienie koordynacji, kontroli finansów i przede wszystkim przejrzystości.

Według informacji Watykanu, w naradzie bierze udział prawie dwustu kardynałów, patriarchów Kościołów wschodnich i przełożonych Sekretariatu Stanu. Polska ma teraz czterech kardynałów: to papieski jałmużnik, bliski współpracownik Franciszka Konrad Krajewski, a także metropolita warszawski Kazimierz Nycz, emerytowany metropolita krakowski Stanisław Dziwisz i archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej Stanisław Ryłko.

Zaplanowano dwie sesje dziennie - poranna i popołudniowa. W trakcie przewidziano też spotkania grup językowych na temat różnych aspektów dokumentu Franciszka.Obrady zakończy wtorkowa msza w bazylice Świętego Piotra.

Źródło:ekai