Watykan: w środę rozpoczyna się Światowe Spotkanie Rodzin

2022-06-22 11:56
Rodzina
Autor: cathopic.com

X Światowe Spotkanie Rodzin, które rozpoczyna się dziś w Rzymie, po raz pierwszy odbędzie się w nowej formule. Zorganizowano je z rocznym opóźnieniem, a powodem była pandemia koronawirusa.

Papież Franciszek zdecydował, że spotkanie odbędzie się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości". W środę w Auli Pawła VI ojciec święty przywita się z uczestnikami spotkania, po południu odbędzie się Festiwal Rodzin.

Na czwartek i piątek zaplanowano dyskusje panelowe i sympozja, takie jak: "Małżonkowie i kapłani razem, by budować Kościół” oraz „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa”. W sobotnie popołudnie papież odprawi na placu św. Piotra mszę świętą dla uczestników spotkania rodzin, które potrwa do niedzieli. W specjalnym orędziu Franciszek zachęcił diecezje do organizowania inicjatyw związanych z tematem X Światowego Spotkania Rodzin, które w tym roku będzie miało charakter powszechny. W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła stać się ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot. W ten sposób każdy będzie mógł w nim uczestniczyć, nawet ci, którzy nie będą mogli przybyć do Rzymu – powiedział Franciszek.

W składzie polskiej delegacji, która weźmie udział w spotkaniu znalazło się kilka rodzin. Towarzyszą im m.in. biskup Wiesław Śmigiel – przewodniczący Rady ds. Rodziny w Episkopacie Polski oraz należący do niej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Na spotkanie przyjedzie też rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Po raz pierwszy, Światowe Spotkanie Rodzin zwołał w 1994 roku w Rzymie św. Jan Paweł II. Wtedy z inicjatywy ONZ obchodzono Międzynarodowy Rok Rodziny. Od tamtej pory rodziny spotykają się co trzy lata w różnych miejscach na świecie. Ostatnie zorganizowano jeszcze przed pandemią koronawirusa, w 2018 roku w Dublinie w Irlandii pod hasłem „Ewangelia rodziny: radość dla świata”.

Źródło:ekai