Watykan: wystąpienia papieża dotyczące wojny w Ukrainie nie są stanowiskiem politycznym

2022-08-30 13:21
Papież Franciszek pozdrowił Polaków! Wspomniał o Światowym Spotkaniu Rodzin
Autor: episkopat.pl Papież Franciszek pozdrowił Polaków! Wspomniał o Światowym Spotkaniu Rodzin

W codziennym biuletynie prasowym Stolicy Apostolskiej ukazał się komunikat z wyjaśnieniem, że wystąpienia papieża Franciszka dotyczące wojny w Ukrainie nie są stanowiskiem politycznym. Powinny być odczytywane jako głos wzniesiony w obronie życia ludzkiego. „Mają na celu przede wszystkim zaproszenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy, a wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju”.

Dalej czytamy, że "niejednokrotnie, także w ostatnich dniach, powstawały publiczne dyskusje na temat politycznego znaczenia, jakie można przypisać takim wystąpieniom". W związku z tym powtarzamy, że słowa Ojca Świętego dotyczące tej dramatycznej kwestii powinny być odczytywane jako głos wzniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako stanowisko polityczne.

Co do szeroko zakrojonej wojny na Ukrainie, zainicjowanej przez Federację Rosyjską, wystąpienia Ojca Świętego Franciszka są jasne i jednoznaczne w potępieniu jej jako moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, odrażającej i świętokradczej- przekonuje Stolica Apostolska.

Komunikat jest określony jako oświadczenie Stolicy Apostolskiej, co należy rozumieć jako stanowisko bądź papieża, bądź Sekretariatu Stanu.

Źródło:ekai