Watykan: zapalono światła na choince

2023-12-10 17:37
Choinka Watykan
Autor: Vatican News/Facebook

W centrum placu Świętego Piotra zapalono światła w szopce i na 28 metrowej choince ustawionych w centrum Kolumnady Berniniego. Tradycyjnej ceremonii przewodniczy kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, w obecności oficjalnych delegacji z miejsc pochodzenia szopki i drzewa- z Valle Santa Reatina w diecezji Rieti w Lacjum i z Macra w diecezji Saluzzo w Piemoncie.

Kard. Fernando Vérgez Alzaga podkreślił, że w tym roku obchodzimy podwójną rocznicę: 800-lecie pierwszego przedstawienia szopki w Greccio i 800-lecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka. Dlatego, jak wyjaśnił, nie mogło zabraknąć szopki z tej ziemi, a drzewo ukazuje całe piękno natury i bogactwo tradycji ziemi, z której pochodzi. Zaznaczył, że „podobnie jak pasterze z Greccio, jesteśmy bohaterami szopki i podobnie jak oni podchodzimy, aby podziwiać Dzieciątko w zachwycie; jesteśmy pasterzami, którzy wyruszyli i jesteśmy pasterzami powołanymi do głoszenia Jezusa naszym braciom i siostrom”.

Po Bożym Narodzeniu drzewko nie wróci do lasu, ale z jego drewna zostaną zrobione zabawki, które będzie można podarować dzieciom. Jego życzeniem jest, aby to drzewo przyniosło radość i aby każdy z nas mógł być światłem dla tych, którzy są wokół nas- mówił hierarcha.

Szopka i drzewko na Placu Świętego Piotra pozostaną tam do końca Bożego Narodzenia, który zbiega się ze Świętem Chrztu Pańskiego, w niedzielę 7 stycznia 2024 roku.

Źródło:ekai