Watykański wysłannik na konferencji klimatycznej w Dubaju

2023-11-29 19:49
Watykan
Autor: Wolfgang Stuck/wikimedia

Na prośbę lekarzy papież Franciszek nie poleci do Dubaju na szczyt klimatyczny ONZ. Jednak Stolica Apostolska będzie na szczycie reprezentowana. Obecny będzie m.in. watykański sekretarz stanu. Niewykluczone też, że Ojciec Święty weźmie udział w wydarzeniu zdalnie.

Kard. Michael Czerny, który kieruje watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podkreślił, że głos Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej jest ważny w debacie o ochronie stworzenia, ponieważ od dzisiejszych decyzji zależy nasza przyszłość. Hierarcha wskazał, że każdy z uczestników wydarzenia w Dubaju powinien przeczytać papieską adhortację Laudate Deum o kryzysie klimatycznym.

Najnowszy raport Oxfam wskazuje na pilność tej kwestii. Przypomina on m.in. o odpowiedzialności najbogatszych. Najnowsze dane jasno mówią, że jeden procent najmożniejszych ludzi świata generuje więcej szkodliwych dla klimatu emisji CO2 niż cała najuboższa część ludzkości. „W swej adhortacji papież jasno pyta ich, jaką planetę chcą zostawić swoim następcom” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Czerny.

Zauważył, że odpowiedź na to, jakie są najważniejsze wyzwania, znajduje się w Laudate Deum. „Jest to jasne i autorytatywne stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie stworzenia. Do tego warto dodać konieczność wprowadzenia w życie porozumienia z Paryża z 2015 roku. Innymi słowy, chodzi o wprowadzenie w życie tego, co tam zostało ustalone, by ograniczyć globalne ocieplenie” - stwierdził. Przypomniał, że Franciszek często podkreśla pilną konieczność interwencji w tej sprawie. „Odwołujemy się tu do dobra wspólnego, które musi motywować wszystkich do zrobienia dużo więcej w tym kierunku. W Laudate Deum Ojciec Święty bezpośrednio zwraca się też do możnych tego świata, zapraszając by pomyśleli o przyszłości, jaką przygotowują swym dzieciom i wnukom. Pyta, dlaczego chcą przekazać im wyniszczony świat” – zaznaczył watykański hierarcha.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wskazał na pilność całego papieskiego nauczania w sprawie ochrony stworzenia. „Liczymy, że ten szczyt przyniesie konkretne rozwiązania polityczne. To my wspólnie musimy stawić teraz problemom jakie razem wywołujemy, to jest to jest zadanie na dziś a nie na odległą przyszłość” – powiedział kard. Czerny.

Źródło: ekai