We wrześniu w Warszawie- Misyjny Synod Dzieci

2022-08-18 13:05
Misyjny Synod Dzieci
Autor: EpiskopatNews/twitter.com

17 września, w siedzibie UKSW w Warszawie, odbędzie się Misyjny Synod Dzieci. Organizowany przez Papieskie Działa Misyjne (PDM) w Polsce, odbędzie się pod hasłem "Z Ojcem Świętym budzimy do misji". Gościem specjalnym będzie sekretarz generalny Papieskiego Działa Misyjnego Dzieci (PDMD) z Watykanu, s. Roberta Tremarelli.

W obradach wezmą udział reprezentanci 33 diecezji w Polsce. Jak mówi s. Monika Juszka, sekretarz krajowy PDMD w Polsce- "Misyjny Synod Dzieci, który odbędzie się 17 września, wpisuje się w synodalną drogę Kościoła zainicjowaną przez papieża Franciszka w październiku 2021 r." "Będzie to również czas zastanowienia się, w jaki sposób jeszcze lepiej członkowie PDMD mogą przyczynić się do ożywienia misyjności w swoich diecezjach" - dodała s. Juszka.

Gościem specjalnym obrad będzie sekretarz generalna PDMD z Watykanu, s. Roberta Tremarelli oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który będzie przewodniczył mszy św. W obradach synodu wezmą także udział: przewodniczący komisji misyjnej KEP bp Jan Piotrowski, o. Ivan Kňaze, dyrektor krajowy PDM na Słowacji, wraz z przedstawicielami tamtejszych ognisk misyjnych, które nazywają się tam "misyjne ziarenka". Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Misjologii UKSW w Warszawie.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Źródło:episkopat.pl,PAP