Wiedeń: w katedrach wzmożone środki bezpieczeństwa

2023-12-27 14:09
Wiedeń
Autor: Wikipedia z Łodzi niecałe 10 h

W związku z zagrożeniem atakami fundamentalistów islamskich, w katedrze w Kolonii w Niemczech oraz w katedrze św. Szczepana w Wiedniu obowiązują zwiększone środki bezpieczeństwa.

Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, istnieje zwiększone zagrożenie terroryzmem islamskim. W związku z tym kapituła katedralna i kolońska policja podjęły dodatkowe środki ochronne dla katedry do Nowego Roku.

Nabożeństwa kościelne i spowiedź powinny być nadal możliwe po przeprowadzeniu kontroli bezpieczeństwa. Wizyty turystyczne nie są dozwolone w większości przypadków - na przykład nie będą miały miejsca wycieczki po dachu, z przewodnikiem po wykopaliskach oraz wizyty w skarbcu i na platformie widokowej.

Policja sprawdza odwiedzających katedrę od Wigilii Bożego Narodzenia. W sobotni wieczór przeszukała ją z psami tropiącymi, ale nie znalazła nic podejrzanego.

Wcześniej władze otrzymały informacje o możliwym planie ataku grupy islamistycznej na katedry w Kolonii i św. Szczepana w Wiedniu. Według policji, dotyczyły Sylwestra, ale środki bezpieczeństwa zostały już zwiększone przed świętami. Przeszukano mieszkanie i zatrzymano kilku mężczyzn w ramach dochodzenia w sprawie zagrożenia w kolońskiej świątyni. Czterech zwolniono, jeden zostanie w areszcie co najmniej do 7 stycznia. To 30-letni Tadżyk, który posiada „informacje wywiadowcze istotne dla bezpieczeństwa państwa”.

Także katedra św. Szczepana w Wiedniu od soboty znajduje się pod wzmożonym nadzorem policji. Przed Mszą św. psy przeszukały ją pod kątem obecności materiałów wybuchowych. To najsłynniejszy zabytek Austrii i magnes przyciągający turystów. Policja przeprowadziła wyrywkowe kontrole dowodów osobistych i plecaków odwiedzających.

Wcześniej w ośrodku dla uchodźców w Wiedniu-Ottakring aresztowano trzy osoby podejrzane o terroryzm. Nie przyznały się do winy, zostały w areszcie ze względu na ryzyko ucieczki, ukrywania się i popełnienia przestępstwa. Prokuratura bada, czy są powiązane z Państwem Islamskim, Prowincja Khorasan”. 

Źródło:ekai