Wielka Brytania: królowa Kamila rozda wielkoczwartkowe monety

2024-03-05 17:11
Królowa Kamila
Autor: Senedd Cymru / Welsh Parliament from Wales/wikimedia commons

W imieniu swego chorującego na raka męża, króla Wielkiej Brytanii Karola III, tradycyjne rozdawanie Maundy money („wielkoczwartkowych monet”) przejmie w tym roku królowa Kamila. Powołując się na komunikat pałacu Buckingham, poinformowała o tym niemiecka agencja katolicka KNA. Według tej informacji, stanie się to podczas nabożeństwa w anglikańskiej katedrze w Worcester w zachodniej Anglii.

Karol III kontynuuje tradycję swojej matki, zmarłej w 2022 r.  Elżbiety II. Wybrane osoby, wszystkie w wieku emerytalnym i wytypowane przez swoją diecezję, otrzymują od monarchy „wielkoczwartkowe pieniądze”. To na znak uznania dla ich służby Kościołowi i wspólnocie.

Pieniądze „ Wielkiego Czwartku” zwykle dostaje tylu mężczyzn i kobiet, ile lat ma monarcha – w tym roku 75. Wiek króla określa również liczbę monet. Według królewskiej mennicy, która je produkuje, po raz pierwszy wręczył je król Jan w 1213 roku: po 13 „groszy” dla 13 biednych mężczyzn. Od czasu panowania Henryka IV (1399-1413) liczba odbiorców wynosi tyle, ile lat ma król.

Każdy odbiorca otrzymuje dwie małe skórzane torby z monetami, które zostały wcześniej pobłogosławione. Jedna zawiera monety, które są akurat w obiegu, jako symbol królewskiej jałmużny na odzież lub żywność. W drugim woreczku jest tyle monet wybitych specjalnie na Wielki Czwartek, ile monarcha ma lat.

76-letnia królowa Kamila bierze udział w ceremonii po raz trzeci. W 2022 i 2023 r. monety rozdawał jej mąż Karol, w 2022 r. jeszcze w imieniu 95-letniej wówczas Elżbiety II.

Źródło: ekai