Wielki Tydzień pod przewodnictwem papieża pod znakiem zapytania- to według włoskiej prasy

2023-03-30 11:17
Bazylika Św. Piotra
Autor: Alvesgaspar/wikimedia commons

Nadal nie wiadomo co z udziałem Franciszka w uroczystościach Niedzieli Palmowej 2 kwietnia, której miał przewodniczyć. Z powodu infekcji dróg oddechowych Ojciec Święty przebywa od wczoraj w szpitalu. Na tydzień przed rozpoczęciem obchodów Triduum Paschalnego nie wiadomo, czy papież będzie w nich uczestniczył - zauważa czwartkowa włoska prasa.

W związku z pobytem papieża Franciszka w szpitalu, pod znakiem zapytania stanęła msza pod jego przewodnictwem w Niedzielę Palmową 2 kwietnia - napisała w czwartek włoska prasa. Media zwróciły uwagę, że na tydzień przed rozpoczęciem uroczystości Triduum Paschalnego nie wiadomo, czy odbędą się one z udziałem biskupa Rzymu. Ojciec Święty jeszcze przez kilka dni pozostanie w klinice Gemelli, a to może oznaczać, że nie będzie jeszcze w stanie odprawić mszy na Placu Świętego Piotra.

W programie Wielkiego Czwartku są dwie- poranna msza Krzyżma świętego i popołudniowa - Wieczerzy Pańskiej.

Na tę drugą Franciszek zwykle udaje się do miejsc poza Watykanem; był już w szpitalach, więzieniach, ośrodku dla uchodźców. Do tej pory, w tegorocznym kalendarium papieskich obchodów Wielkiego Tygodnia nie zaznaczono, gdzie odbędzie się ta msza inaugurująca Triduum Paschalne.

Według włoskiej prasy- najbliższe dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy papież zdąży wydobrzeć, by w Wielki Piątek przewodniczyć nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, a potem Drodze Krzyżowej w Koloseum. Zostają jeszcze msze święte w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, gdy Ojciec Święty wygłasza tradycyjne orędzie wielkanocne.

Niewykluczone, że jeśli dłużej będzie musiał leczyć infekcje, a lekarze odradzą mu długie przebywanie na powietrzu i zalecą odpoczynek, mszom i nabożeństwom może przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Wszystkie zaplanowane na dziś i jutro audiencje papieża zostały odwołane.

Źródło: „La Repubblica”, „Libero", „Il Messaggero”